Trgovinska politika EU-a prema državama Istočnog partnerstva uoči sastanka na vrhu u Vilniusu
19.9.2013
Pitanje za usmeni odgovor O-000092/2013
upućeno Komisiji
članak 115
Vital Moreira, Laima Liucija Andrikienė
u ime Odbor za međunarodnu trgovinu
Sljedeći sastanak na vrhu Istočnog partnerstva održat će se u Vilniusu u Litvi 28. i 29. studenog 2013. Postoji mogućnost da će EU na sastanku potpisati sporazum o pridruživanju s Ukrajinom, što obuhvaća sporazum o sveobuhvatnoj slobodnoj trgovinskoj zoni, pod uvjetom da ukrajinske vlasti pokažu odlučno djelovanje i konkretan napredak kad je riječ o mjerilima utvrđenima u Zaključcima Vijeća od 10. prosinca 2012. Postoji mogućnost da EU parafira sporazume o pridruživanju, kojima se obuhvaćaju i sporazumi o sveobuhvatnim slobodnim trgovinskim zonama, s Gruzijom i Moldovom. U sklopu sastanka na vrhu postoji mogućnost i za određenje dugoročnijih izgleda za sve države Istočnog partnerstva kojim su obuhvaćeni Armenija, Azerbajdžan i Bjelarus.
1. Kad je riječ o sporazumu o sveobuhvatnoj slobodnoj trgovinskoj zoni parafiranom s Ukrajinom, i u slučaju da se taj sporazum potpiše u Vilniusu i potom privremeno primjenjuje, može li Komisija objasniti: (a) kako će potpomoći ukrajinsku provedbu sporazuma o sveobuhvatnoj slobodnoj trgovinskoj zoni kako bi se obje strane odmah mogle koristiti prednostima koje iz njega proizlaze te kako će pomiriti postizanje tog cilja s rezolucijom o tekućim trgovinskim sporovima između EU-a i Ukrajine; (b) kako namjerava pokazati svoju podršku Ukrajini koja se suočava s jakim i opetovanim trgovinskim pritiscima Rusije da ne potpiše sporazum o pridruživanju?
2. Kad je riječ o finaliziranim sporazumima o sveobuhvatnim slobodnim trgovinskim zonama s Gruzijom i Moldovom, može li Komisija objasniti: (a) mogu li se sporazumi potpisati do kraja mandata aktualne Komisije; (b) bi li predložila privremenu primjenu sporazuma o sveobuhvatnim slobodnim trgovinskim zonama i donošenje provedbenog zakonodavstva; (c) kako će potpomoći provedbu sporazuma o sveobuhvatnim slobodnim trgovinskim zonama?
3. Kad je riječ o finaliziranom sporazumu o sveobuhvatnoj slobodnoj trgovinskoj zoni s Armenijom i s obzirom na najavu da će ta država pristupiti Euroazijskoj carinskoj uniji, namjerava li Komisija još uvijek nastaviti s radom na sporazumu o sveobuhvatnoj slobodnoj trgovinskoj zoni prije sastanka na vrhu? Ako ne namjerava, kakav oblik trgovinskih odnosa kani uspostaviti s tom državom?
4. Kad je riječ o proširenom sporazumu o partnerstvu i suradnji o kojem se pregovara s Azerbajdžanom, može li Komisija objasniti kako namjerava unaprijediti njegove odredbe o trgovini i ulaganju s obzirom na to da taj sporazum ne bi imao koristi od zaštite koju pružaju članak XXIV. Općeg sporazuma o carinama i trgovini (GATT) ili članak V. Općeg sporazuma o trgovini uslugama (GATS) te bi stoga svaku povlasticu najpovlaštenije nacije (kojom se traži naplaćivanje više cijene drugim nacijama − MFN plus) dodijeljenu Azerbajdžanu trebalo prenijeti na sve članice WTO-a? Kad je riječ o trgovinskim odnosima s Bjelarusom, može li Komisija opisati hoće li i kako poduprijeti stav koji je nedavno zauzela ta država u kojem se zalaže za nastavak svojeg procesa pristupanja WTO-u?
Podneseno: 19.9.2013
Proslijeđeno: 23.9.2013
Rok za odgovor: 30.9.2013