ЕС продължава да бъде ангажиран с по-нататъшното задълбочаване и развиване на отношенията си с Русия. Продължават преговорите за ново споразумение, което следва да предостави по-всеобхватна рамка за отношенията ЕС–Русия, отразявайки нарастването на сътрудничеството от началото на 90-те години досега.
По няколко повода Парламентът изрази загриженост от влошаването на положението с правата на човека в Русия, и по-специално по отношение на приемането на някои закони, ограничаващи свободата на словото, събранията и сдруженията, и по-специално Закона за „чуждестранните агенти“ и федералните и регионалните закони „против пропагандата“. Миналата година се образуваха съдебни производства срещу видни лидери на демократичната опозиция.
Новото законодателство на Русия, което на практика забранява обществена дейност на лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и интерсексуални лица (ЛГБТИ), създаде единствено среда на нетърпимост и насърчи насилието от страна на групите за поддържане на обществения ред. След приемането му Русия беше залята от вълна от хомофобски мерки за поддържане на обществения ред. Редица организации докладваха за увеличаване на насилието при ксенофобски и хомофобски нападения. Има доказателства за ултра-националистически групи, които нападат и измъчват ЛГБТИ лица, включително тийнейджъри. Тормозът и насилието срещу имигрантите и етническите малцинства също нарастват. Органите не успяват да предприемат действия за защита на жертвите и за наказателно преследване на отговорните за нападенията, въпреки доказателствата, заснети от извършителите, които са публикувани като видеозаписи в интернет.
Организациите на ЛГБТИ, като например организацията „Откриване“ („Выход“) със седалище в Санкт Петербург и кинофестивала на ЛГБТИ „Рамо до рамо“ („Бок о бок“), провеждан също в Санкт Петербург, са обект на действия от страна на органите. Съответните организации и техните ръководители също така са глобени съгласно т.нар. „Закон за чуждестранните агенти“.
Решението на руските органи в местата за лишаване от свобода да сложат задържания член на пънк групата „Пуси Райът“ в строг тъмничен затвор, след като тя се оплака от условията в затвора, очертава друга проблемна област на руското общество.
1.Какво са предприели Комисията и ЕСВД като последващи действия след резолюцията на Парламента от 13 юни 2013 г. относно принципите на правовата държава в Русия?
2.При какви условия Комисията изрази загриженост по тези въпроси пред руските лидери на срещата на върха между ЕС и Русия в Екатеринбург?
3.Как ЕСВД, наред с Комисията, ще продължи да изразява загриженост относно правата на човека и принципите на правовата държава в Русия?