Postup : 2013/2836(RSP)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : O-000101/2013

Predkladané texty :

O-000101/2013 (B7-0513/2013)

Rozpravy :

PV 10/10/2013 - 3
CRE 10/10/2013 - 3

Hlasovanie :

Prijaté texty :


Parlamentné otázky
PDF 110kWORD 41k
30. septembra 2013
O-000101/2013

Otázka na ústne zodpovedanie O-000101/2013

Komisii

článok 115 rokovacieho poriadku

Cornelis de Jong, Patrick Le Hyaric, Marisa Matias, Paul Murphy, Helmut Scholz, Alda Sousa, Gabriele Zimmer

v mene skupiny GUE/NGL


  Vec:  Právny štát a ľudské práva v Rusku so zreteľom na xenofóbiu a homofóbiu

 Odpoveď v pléne 

EÚ má stály záujem o ďalšie prehlbovanie a rozvoj vzťahov s Ruskom. Pokračujú rokovania o novej dohode s cieľom vytvoriť komplexnejší rámec vzťahov EÚ a Ruska, ktorý by odrážal rozvoj spolupráce od začiatku deväťdesiatych rokov.

Pri mnohých príležitostiach vyjadril Parlament znepokojenie nad zhoršujúcou sa situáciou v oblasti ľudských práv v Rusku, najmä v súvislosti s prijatím niekoľkých zákonov obmedzujúcich slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania, a to najmä zákona o „zahraničných subjektoch“ a zákonov o „zákaze propagandy“ prijatých na federálnej a regionálnej úrovni. Vlani čelili súdnemu konaniu prominentní lídri demokratickej opozície.

Nový ruský zákon, ktorý účinne zakazuje verejnú aktivistickú činnosť lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb ( LGBTI ), len prispel k atmosfére netolerancie a násiliu skupín občianskej sebaobrany. Od prijatia tohto zákona v Rusku narástol počet homofóbnych sebaobranných opatrení. Mnoho organizácií hovorí o náraste počtu násilných xenofóbnych a homofóbnych útokov. Existujú dôkazy o útokoch na osoby LGBTI vrátane dospievajúcich detí a ich mučení ultranacionalistickými skupinami. Rastie aj obťažovanie a násilie voči prisťahovalcom a etnickým menšinám. Úrady neprijali opatrenia na ochranu obetí a stíhanie osôb zodpovedných za útoky napriek dôkazom v podobe videozáznamov páchateľov, ktorí ich uverejnili na internete.

Organizácie LGBTI, ako je napríklad Petrohradská Vyhod (Coming out) a LGBTI filmový festival Bok o Bok (Side by Side), ktorý sa tiež konal v Petrohrade, sa stali terčom útokov vládnych orgánov. Príslušné organizácie a ich lídri dostali tiež pokuty podľa zákona o „zahraničných subjektoch“.

Rozhodnutie ruských väzobných úradov umiestniť uväznenú členku punkovej kapely Pussy Riot do samoväzby potom, čo sa sťažovala na väzenské podmienky, poukazuje na ďalšiu problematickú oblasť ruskej spoločnosti.

1.  Aké kroky podnikla Komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) v nadväznosti na uznesenie Európskeho parlamentu z 13. júna 2013 o právnom štáte v Rusku?

2.  Akým spôsobom upozornila Komisia na tieto obavy ruských vedúcich predstaviteľov na júnovom summite EÚ – Rusko v Jekaterinburgu?

3.  Ako bude ESVČ spolu s Komisiou naďalej upozorňovať na obavy týkajúce sa ľudských práv a právneho štátu v Rusku?

Predložené: 30.9.2013

Postúpené: 2.10.2013

Termín na zodpovedanie: 9.10.2013

Pôvodný jazyk otázky: EN 
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia