Парламентарен въпрос - O-000001/2014Парламентарен въпрос
O-000001/2014

Правен статут на архипелага Свалбард и неговите рибни ресурси

Въпрос с искане за устен отговор O-000001/2014
до Комисията
Член 115 от Правилника за дейността
Jarosław Leszek Wałęsa, от името на Комисия по рибно стопанство

Процедура : 2014/2506(RSP)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
O-000001/2014
Внесени текстове :
O-000001/2014 (B7-0107/2014)
Гласувания :
Приети текстове :

Архипелагът Свалбард е отстъпен на Норвегия по силата на Договора относно Шпицберген от 1920 г. с цел да се гарантира справедлив правен режим за района, включващ принципа за недискриминация по отношение на достъпа до рибните ресурси на архипелага.

През 1977 г. Норвегия едностранно обяви защитена риболовна зона в Свалбард и твърди, че разпоредбите за недискриминация от Договора относно Шпицберген не се прилагат в тази зона. През 2010 г. Норвегия и Русия подписаха договор за определяне на морска граница в Мурманск относно Баренцово море. Част от водите от защитената риболовна зона в Свалбард сега са на изток от разграничителната линия (линията Мурманск).

Норвегия и Русия си сътрудничат в рамките на съвместния комитет Норвегия-Русия по въпросите на рибарството в управлението на рибните запаси в Баренцово море. През последните години това доведе до усвояването на възможностите за риболов за сметка на държавите членки.

Важно е Комисията да предприеме стъпки по отношение на Норвегия, тъй като при липса на действие от страна на ЕС, Норвегия ще вземе всички решения в тази област като сама намери за добре.

1. Смята ли Комисията, че държавите членки, които са страна по Договора относно Шпицберген от 1920 г., се ползват с равни права за риболов в защитената риболовна зона в Свалбард?

2. Каква е позицията на Комисията по отношение на правния статут на частта от защитената риболовна зона в Свалбард, която се намира източно от линията Мурманск? Счита ли се тази част за международни води извън руския шелф или сега е част от руската изключителната икономическа зона (ИИЗ)?

3. Ако рибари от ЕС са загубили правото си да ловят риба в защитената риболовна зона Свалбард източно от линията Мурманск, ще разглежда ли Комисията искове за обезщетение?

4. Каква е позицията на Комисията по отношение на законността на прехвърлянето на отговорността от Норвегия на Русия за част от норвежката изключителна икономическа зона в Баренцово море (специална зона)?

5. Възнамерява ли Комисията да участва в заседанието на съвместния комитет Норвегия-Русия по въпросите на рибарството през 2014 г. или в други заседания, така че да противодейства на злоупотребата с квоти за черна писия и морски костур в Баренцово море?