A Svalbard szigetcsoport és halászati erőforrásai jogállása
6.1.2014
Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000001/2014
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 115. cikke
Jarosław Leszek Wałęsa, a Halászati Bizottság nevében
A Svalbard szigetcsoportot az 1920-as Spitzbergákról (Svalbard) szóló egyezmény értelmében Norvégiának engedték át annak érdekében, hogy a terület méltányos jogi szabályozását – beleértve a szigetcsoport halászati erőforrásaihoz való megkülönböztetésmentes hozzáférés elvének alkalmazását – biztosítsák.
1977-ben Norvégia egyoldalúan védettnek nyilvánította a Svalbard halászati védelmi zónát, és azt állítja, hogy a Spitzbergákról szóló egyezmény megkülönböztetésmentességre vonatkozó rendelkezéseit nem kell alkalmazni ebben az övezetben. Norvégia és Oroszország 2010-ben Murmanszkban aláírta a Barents-tengerre irányuló tengeri elhatárolásról szóló szerződést. A Svalbard halászati védelmi zóna bizonyos vizei jelenleg a határvonaltól (a Murmanszk-vonaltól) keletre találhatóak.
Norvégia és Oroszország a közös norvég–orosz halászati bizottság keretében együttműködnek a barents-tengeri halállomány kezelése tekintetében. Az utóbbi években ez a halászati lehetőségek kisajátításához vezetett, a tagállamok kárára.
Fontos, hogy az Európai Bizottság lépéseket tegyen Norvégia irányába, mivel uniós fellépés hiányában Norvégia egyedül megoldja összes problémáját, a számára legmegfelelőbb módon.
1. A Bizottság mennyiben gondolja úgy, hogy azok a tagállamok, amelyek az 1920-as Spitzbergákról szóló egyezmény részes felei, egyenlő halászati jogokkal rendelkeznek a Svalbard halászati védelmi zónában?
2. Mi a Bizottság álláspontja a Svalbard halászati védelmi zóna azon részének jogállása tekintetében, amely a Murmanszk-vonaltól keletre található? E szakasz az orosz területen túli nemzetközi vizek része, vagy jelenleg az orosz kizárólagos gazdasági övezet részét képezi?
3. Amennyiben az uniós halászok a Svalbard halászati védelmi zóna Murmanszk-vonaltól keletre található részén elvesztették halászati jogukat, a Bizottság mérlegeli-e, hogy ezért kártérítést igényeljen?
4. Mi a Bizottság álláspontja abban a kérdésben, hogy Norvégia a Barents-tengeren található norvég kizárólagos gazdasági övezet egy része (a különleges terület) feletti felügyeletet jogszerűen ruházta-e át Oroszországra?
5. A Bizottság részt kíván-e venni a közös norvég–orosz halászati bizottság 2014. évi ülésén vagy más üléseken annak érdekében, hogy ellensúlyozza a grönlandi laposhal- és vörös álsügér-kvóták hűtlen kezelését a Barents-tengeren?