Parlamendi esitatud küsimus - O-000003/2014Parlamendi esitatud küsimus
O-000003/2014

Liikumisvabadus ELis

7.1.2014

Suuliselt vastatav küsimus O-000003/2014
komisjonile
Kodukorra artikkel 115
Jacek Protasiewicz, Marian-Jean Marinescu, Andrey Kovatchev, Theodor Dumitru Stolojan, Elena Băsescu, Csaba Őry, András Gyürk, Danuta Jazłowiecka, Traian Ungureanu, Iosif Matula, Anna Záborská, Zuzana Roithová, Manfred Weber, Elena Oana Antonescu, fraktsiooni PPE nimel

Liikumisvabadus on üks ELi hinnatumaid saavutusi. Selle tugevus seisneb liikmesriikide poolses võetud kohustuste täitmises ja liidus kehtivate põhiõiguste austamises. Neli liikumisvabaduse liiki – töötajate, kapitali, teenuste ja kaupade vaba liikumine – on tagatud aluslepingutega, sest nad aitavad kaasa ühtse turu väljakujundamisele. Neid vabadusi ei saa üksteisest lahutada ega individuaalselt hinnata. Üheskoos moodustavad nad Euroopa projekti alustala. Teatavates liikmeriikides toimub debatt võimaluse üle piirata Rumeenia ja Bulgaaria töötajate põhiõigust vabale liikumisele. Lisaks teatati hiljuti Ühendkuningriigis asuvate Poola töötajate juurdepääsupiirangutest hoolekandesüsteemile. Liikmesriigid, kes on kritiseerinud töötajate liikumisvabadust ja avalikult teatanud soovist säilitada või kehtestada piirangud teiste liikmesriikide kodanikele, ei ole suutnud oma seisukoha tõenduseks mingeid andmeid esitada.

Liikumisvabaduse kui põhiõiguse austamise teel toimuva Euroopa ühtse turu väljakujundamisega kaasnevad õigused ja kohustused – selle toetuseks on olemas Euroopa Kohtu asjakohased otsused. On kindel tõsiasi, et vastutasuks ELi sisesele liikuvusele saavad vastuvõtvate liikmesriikide majandused suurt kasu.

Eespool kirjeldatut arvesse võttes palume komisjonil vastata järgmistele küsimustele:

1. Millised meetmed on olemas, mis takistaksid liikmesriikidel rikkumast ELi kodanike põhiõigusi, diskrimineerides kodanikke tööturule või hoolekandesüsteemile juurdepääsul?

2. Mida arvab komisjon ELi integratsiooni jätkuvast süvenemisest ajal, kui liikmesusega kaasnevate õiguste austamine ja tunnustamine on ohus?

3. Kas on võimalik pidada uusi läbirääkimisi vaba liikumise reeglite üle, pidamata läbirääkimisi muude vabaduste reeglite üle?