Parlamentní otázka - O-000016/2014Parlamentní otázka
O-000016/2014

NAIADES II - akční program na podporu vnitrozemské vodní dopravy

Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000016/2014
Komisi
článek 115 jednacího řádu
Brian Simpson, za Výbor pro dopravu a cestovní ruch

Postup : 2013/3002(RSP)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
O-000016/2014
Předložené texty :
O-000016/2014 (B7-0104/2014)
Hlasování :
Přijaté texty :

Ve svém sdělení ze dne 10. září 2013 nazvaném „Směrem ke kvalitní vnitrozemské vodní dopravě – NAIADES II“ (COM (2013)0623) Komise uvedla, že se toto odvětví v současné době nachází v obtížném období a trpí v některých segmentech nadměrnou kapacitou a pokračující roztříštěností trhu, a to navíc k obecnému zpomalení ekonomiky EU od roku 2008. Komise navrhla strukturální změny v odvětví vnitrozemské vodní dopravy, které umožní udržitelný a inkluzivní růst odvětví v dlouhodobém horizontu a zahrnují zlepšení provozních podmínek v tomto odvětví, infrastruktury, trhů a inovací, zaměstnanosti a dovedností a začlenění do logistického řetězce.

Komise však nedokázala navrhnout inovativní a konkrétní opatření, včetně odpovídajícího a účelově vázaného financování, která by v plné míře zajistila provádění akčního programu a měla na odvětví skutečný dopad. Zdá se, že NAIADES II je směsicí různých současných opatření.

S ohledem na význam odvětví vnitrozemské vodní dopravy pro zajištění udržitelného dopravního řetězce v Evropě, zejména pro nákladní dopravu, se Evropský parlament obává, že pevně stanovená a konkrétní strategie pro odvětví vnitrozemské vodní dopravy chybí.

Má Komise v úmyslu vypracovat strategický plán, včetně konkrétních opatření, prostředků na jejich realizaci a dosažitelných, měřitelných cílů v krátkodobém a střednědobém horizontu, aby se posílilo postavení odvětví vnitrozemské vodní dopravy v dopravním řetězci a podpořila jeho integrace?

Jaká konkrétní opatření hodlá Komise přijmout a jaké zdroje jsou plánovány na podporu zavádění inovací s cílem zvýšit environmentální výkonnost vnitrozemského loďstva s ohledem na to, že přístup k finančním prostředkům je v současné době velmi obtížný, zejména pro malé a střední podniky a mikropodniky?

Jaká konkrétní opatření hodlá Komise přijmout, aby se usnadnil přístup malých a středních podniků, které tvoří většinu odvětví vnitrozemské vodní dopravy, k různým finančním nástrojům Evropské unie s ohledem na to, že přístup k těmto nástrojům obvykle vyžaduje specifické administrativní a byrokratické znalosti, které nejsou pro malé a střední podniky běžně dostupné?