Pytanie poselskie - O-000016/2014Pytanie poselskie
O-000016/2014

NAIADES II - program działań na rzecz żeglugi śródlądowej

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000016/2014
do Komisji
art. 115 Regulaminu PE
Brian Simpson, Komisji Transportu i Turystyki

Procedura : 2013/3002(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000016/2014
Teksty złożone :
O-000016/2014 (B7-0104/2014)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W komunikacie z 10 września 2013 r. pt. „W kierunku wysokiej jakościowo żeglugi śródlądowej oraz dróg wodnych w Europie – NAIADES II” (COM(2013)0623) Komisja zauważyła, że żegluga śródlądowa przechodzi obecnie trudny okres i boryka się z nadwyżką zdolności w niektórych segmentach oraz ciągłą fragmentacją podmiotów rynkowych, w okresie największego spowolnienia gospodarki UE od 2008 r. Dla umożliwienia trwałego i inkluzywnego wzrostu tej branży w perspektywie długoterminowej Komisja zaproponowała zmiany strukturalne w żegludze śródlądowej, które obejmują usprawnienia w warunkach działania branży, infrastrukturze, rynkach i innowacjach, zatrudnieniu i kwalifikacjach, a także integrację z łańcuchem logistycznym.

Jednak Komisja nie zdołała zaproponować innowacyjnych i konkretnych środków, w tym odpowiedniego i ukierunkowanego finansowania, które zapewniłyby pełne wdrożenie programu działań i miały realny wpływ na branżę. NAIADES II wydaje się być zbieraniną istniejących środków.

Z uwagi na znaczenie żeglugi śródlądowej dla zapewnienia trwałego łańcucha transportowego w Europie, zwłaszcza w odniesieniu do przewozu towarów, Parlament jest zaniepokojony, że brakuje solidnej i konkretnej strategii dla żeglugi śródlądowej.

Czy Komisja zamierza sporządzić plan strategiczny, przewidujący konkretne działania, środki służące wdrożeniu oraz osiągalne, wymierne cele krótko- i średnioterminowe, żeby wzmocnić pozycję żeglugi śródlądowej w łańcuchu transportowym i wesprzeć jej integrację z tym łańcuchem?

Jakie konkretne środki zamierza podjąć Komisja oraz jakie zasoby przewiduje w celu zachęcenia do przejmowania innowacji w celu zwiększenia środowiskowej wydajności floty śródlądowej, przy założeniu że dostęp do finansowania, zwłaszcza MŚP oraz mikroprzedsiębiorstw jest obecnie bardzo utrudniony?

Jakie konkretne środki zamierza podjąć Komisja w celu ułatwienia dostępu do rozmaitych unijnych instrumentów finansowania MŚP, które stanowią większość branży żeglugi śródlądowej, przy założeniu że dostęp do tych instrumentów zazwyczaj wymaga specjalnej wiedzy administracyjnej i biurokratycznej, którą zwykle MŚP nie dysponują?