NAIADES II - akčný program na podporu vnútrozemskej vodnej dopravy
22.1.2014
Otázka na ústne zodpovedanie O-000016/2014
Komisii
článok 115 rokovacieho poriadku
Brian Simpson, v mene Výboru pre dopravu a cestovný ruch
Vo svojom oznámení z 10. septembra 2013 s názvom Smerom ku kvalitnej vnútrozemskej vodnej doprave – NAIADES II (COM(2013)0623) Komisia informovala, že sektor vnútrozemskej vodnej dopravy v súčasnosti prechádza ťažkým obdobím a trpí nadmernou kapacitou v určitých segmentoch, pretrvávajúcou rozdrobenosťou hráčov na trhu ako aj všeobecným spomalením hospodárstva EÚ od roku 2008. S cieľom umožniť udržateľný a inkluzívny rast sektoru vnútrozemskej vodnej dopravy v dlhodobom meradle, Komisia navrhla štrukturálne zmeny pre tento sektor, medzi ktoré patria zlepšenia prevádzkových podmienok v sektore, zlepšenia v oblasti infraštruktúry, trhov a inovácie, pracovných miest a zručností a začlenenia do logistickej reťaze.
Komisii sa však nepodarilo navrhnúť inovatívne a konkrétne opatrenia – vrátane primeraného a vyhradeného financovania – ktoré by zabezpečili vykonávanie akčného programu v plnej miere a mali by skutočný vplyv na sektor. NAIADES II sa javí byť kombináciou existujúcich opatrení.
Vzhľadom na dôležitosť sektoru vnútrozemskej vodnej dopravy pri zabezpečovaní udržateľného dopravného reťazca v Európe, najmä čo sa týka nákladnej dopravy, Parlament sa obáva, že tomuto sektoru chýba spoľahlivá a konkrétna stratégia.
Plánuje Komisia vypracovať strategický plán vrátane konkrétnych akcií, zdrojov na ich uskutočnenie a dosiahnuteľných merateľných krátko- a strednodobých cieľov na účely posilnenia pozície sektora vnútrozemskej vodnej dopravy v rámci dopravného reťazca a pomoci pri jeho integrácii?
Aké konkrétne opatrenia plánuje Komisia podniknúť a aké zdroje sú vyhradené na podporu spustenia inovácie s cieľom zvýšiť environmentálny výkon vnútrozemskej vodnej flotily, pričom sa zohľadní, že prístup k finančným prostriedkom, najmä v prípade MSP a mikropodnikov, je v súčasnosti veľmi ťažký?
Aké konkrétne opatrenia plánuje Komisia podniknúť s cieľom uľahčiť prístup pre MSP, ktoré predstavujú väčšinu podnikov v sektore vnútrozemskej vodnej dopravy, k rôznym finančným nástrojom Únie, pričom sa zohľadní, že prístup k týmto nástrojom si zvyčajne vyžaduje osobitné administratívne a byrokratické znalosti, ktoré nie sú pre MSP voľne dostupné?