Siekiant panaikinti moterų lyties organų žalojimą
30.1.2014
Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000029/2014
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 115 straipsnis
Mikael Gustafsson, Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto vadu
2013 m. lapkričio 25 d. Komisija pateikė komunikatą, kuriame nagrinėjami įvairūs moterų lyties organų žalojimo aspektai. Moterų lyties organų žalojimas yra itin opus reiškinys, su kuriuo, kaip manoma, visame pasaulyje susidūrė daugiau kaip 125 milijonai moterų, o Europos Sąjungoje – 500 000 moterų.
Moterų lyties organų žalojimas (MLOŽ) tarptautiniu mastu pripažįstamas moterų ir mergaičių žmogaus teisių pažeidimu. Tai yra viena iš žiauriausių smurto prieš moteris formų. Tokios praktikos aukos susiduria su skaudžiais trumpalaikiais ir ilgalaikiais fiziniais ir psichologiniais padariniais.
Šiuo klausimu Parlamentas priėmė keletą rezoliucijų, įskaitant 2009 m. kovo 24 d. rezoliuciją dėl kovos su moterų lyties organų žalojimu ES ir 2012 m. birželio 14 d. rezoliuciją dėl moterų lyties organų žalojimo nutraukimo. Parlamentas šiuo metu rengia su teisėkūra susijusį savo iniciatyva teikiamą pranešimą dėl kovos su smurtu prieš moteris, kuriame MLOŽ visapusiškai aptariamas kaip smurto dėl lyties forma.
Ar Komisija ketina nedelsdama pasiūlyti bendrą ir visapusišką strategiją ir veiksmų planą dėl smurto prieš moteris ir MLOŽ, kuriuose būtų nagrinėjami įvairūs klausimai, tokie kaip prevencija ir apsauga?
Ar Komisija nemano, kad ES teisėkūros procedūra priimtas aktas, kurio tikslas – nustatyti smurto dėl lyties prevencijos priemones, būtų geresnė priemonė siekiant Europos Sąjungoje užkirsti kelią visų formų smurtui prieš moteris, įskaitant MLOŽ, ir kovoti su juo?
Kokių veiksmų imasi Komisija šiuo klausimu vykdydama savo išorės santykių politiką ir ar galėtų pakomentuoti pagalbos teikimo sąlygas, kurios yra taikomos trečiosioms šalims, kad būtų užtikrinta, jog trečiosios šalys laikytųsi griežtos pozicijos MLOŽ klausimu?