Murettekitav maksete puudujääk ELi-poolse välisabi rahastamise osas
21.3.2014
Suuliselt vastatav küsimus O-000051/2014
komisjonile
Kodukorra artikkel 115
Alain Lamassoure, Eelarvekomisjoni nimel
Euroopa Komisjoni hiljutiste andmete kohaselt on 2014. aastal tõsine maksete puudujääk humanitaarabi rahastamise osas. Üks kolmandik kõikidest 2014. aastal saadaval olevatest maksetest humanitaarabi rahastamiseks on juba tehtud ning eeldatav maksete puudujääk humanitaarabi valdkonnas ulatub 2014. aastal 400 miljoni euroni, millest 150 miljoni euro suurune puudujääk tekkis juba 2013. aasta juulis.
See mitte ainult ei takista ELi tasumast olemasolevaid arveid, vaid häirib ka Euroopa Komisjoni tööprogrammis 2014. aastaks kavandatud uute meetmete väljatöötamist ja käivitamist.
Raskused rahavoogude osas mõjutavad ka teisi välisrahastamisvahendeid (stabiliseerimis- ja rahutagamisvahend ning demokraatia ja inimõiguste Euroopa rahastamisvahend), mis mõnede allikate andmetel nõuavad vähemalt 100 miljoni euro suurust täiendavat maksete assigneeringut, kuna kriisiolukorrani jõutakse juba 2014. aasta juunis. Olukord võib veelgi tõsisemaks muutuda juhul, kui Ukraina abipakett, mis komisjoni ettepaneku alusel Euroopa Ülemkogu poolt 6. märtsil 2014. aastal heaks kiideti, nõuab lisaks 2014. aasta eelarves kinnitatud vahenditele veel täiendavate rahaliste vahendite kasutuselevõttu.
1. Milliseid konkreetseid ettepanekuid kavatseb komisjon esitada eesmärgiga tagada, et maksete assigneeringud katavad kõik välisabi vajadused (sealhulgas mis tahes täiendavad vajadused võimaliku uue kriisiolukorra korral, mis nõuab koheseid meetmeid) ning millal kavatseb komisjon vastavad ettepanekud esitada? Kas komisjon kavatseb seoses sellega esitada ettepaneku uute ümberpaigutamiste ja/või paranduseelarve kohta, ning kui, siis millal?
2. Arvestades et maksete puudujääk mõjutab tõsiselt humanitaarabi ja mitmeid teisi ELi poliitikaid, kas komisjon saaks anda kinnituse oma valmisolekule võtta kasutusele mis tahes paindlikkusmehhanism, mis on sätestatud aastate 2014–2020 mitmeaastase finantsraamistiku uues määruses ja institutsioonidevahelises kokkuleppes, sealhulgas ettenägematute kulude varu, et leida olukorrale lahendus?