Az uniós külső segítségnyújtás finanszírozására szolgáló kifizetési előirányzatok aggasztó hiánya
21.3.2014
Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000051/2014
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 115. cikke
Alain Lamassoure, a Költségvetési Bizottság nevében
A Bizottság által nemrég nyújtott tájékoztatás szerint a humanitárius segítségnyújtást szolgáló kifizetési előirányzatok tekintetében 2014-ben súlyos hiány mutatkozik. A humanitárius segítségnyújtást szolgáló 2014-es kifizetési előirányzatok egyharmada már elköltésre került, és a kifizetési előirányzatok várható hiánya a humanitárius segítségnyújtás területén 2014-ben 400 millió EUR-ra rúg, amelyből 150 millió EUR hiány már 2013 júliusában jelentkezett.
Ez nem csupán abban gátolja meg az Uniót, hogy kifizesse a meglévő számlákat, hanem akadályozni fogja a Bizottság munkaprogramjában 2014-re tervezett új intézkedések programozását és elindítását.
A pénzforgalmi válság más külső finanszírozási eszközöket is érint (mint például a Stabilitási és Béketeremtési Eszközt, valamint a demokrácia és az emberi jogok európai eszközét), amelyeknek egyes források szerint legalább további 100 millió EUR összegű kifizetési előirányzatra lesz szükségük, mivel már 2014 júniusára válságos helyzetbe fognak kerülni. A helyzetet tovább súlyosbíthatja, ha megerősítésre kerül, hogy az Ukrajnának szánt segélycsomag – amelyet az Európai Tanács a Bizottság javaslata alapján 2014. március 6-án fogadott el – a 2014-es költségvetésben már megszavazott pénzeszközökön kívül további pénzeszközök mozgósítását teszi szükségessé.
1. Milyen konkrét javaslatokat fog benyújtani a Bizottság annak biztosítása érdekében, hogy valamennyi külső segítségnyújtási szükséglet fedezésére legyen elegendő kifizetési előirányzat (ideértve az esetleges – azonnali cselekvést igénylő – új válságok miatti további szükségleteket), és mikor fogja benyújtani e javaslatokat? Ezzel összefüggésben tervezi-e a Bizottság, hogy új átcsoportosításokat és/vagy költségvetés-módosítást javasoljon (és ha igen, mikor)?
2. Tekintve, hogy a kifizetési előirányzatok hiánya a humanitárius segítségnyújtást és számos más uniós politikát súlyosan érint, meg tudja-e erősíteni a Bizottság, hogy e helyzet rendezése érdekében kész mozgósítani a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló új rendeletben és az intézményközi megállapodásban foglalt valamely rugalmassági mechanizmust, beleértve a rendkívüli tartalékot is?