Od 2010. se u EU-u u prosjeku povećao broj nezaposlenih građana ili onih kojima prijete siromaštvo i društvena isključenost, te sada 120 milijuna Europljana živi u siromaštvu ili im prijeti siromaštvo. U skladu s predviđanjima Komisije, za postizanje cilja stope zaposlenosti od 75 %, koji je određen strategijom Europa 2020., potrebno je zaposliti dodatnih 16 milijuna građana. Nadalje, razlike u stopama zaposlenosti među državama članicama i diljem regija rastu, zbog čega dugoročno postoji rizik od stvaranja povećanih socijalnih neravnoteža.
1. Smatra li Vijeće da je gospodarska kriza zajedno s fiskalnom konsolidacijom rezultirala smanjenjem ulaganja za postizanje ciljeva zapošljavanja i socijalnih ciljeva strategije Europa 2020.? Ako je tako, namjerava li Vijeće povećati ulaganja?
2. Smatra li Vijeće da bi nova tablica pokazatelja zaposlenosti i socijalnih pokazatelja pružila detaljniju sliku napretka država članica ako bi bila dopunjena dodatnim pokazateljima? Ako da, koji su dodatni pokazatelji potrebni?
3. Što bi se dogodilo kad bi ciljevi zapošljavanja i smanjenja siromaštva postali obvezujući isto kao i ciljevi za fiskalnu konsolidaciju, radi toga da se socijalna razmatranja stavi na istu razinu s makroekonomskim razmatranjima?
4. Smatra li Vijeće da je za postizanje ciljeva zapošljavanja u okviru strategije Europa 2020. potrebno ukloniti prepreke za rast i stvaranje radnih mjesta kao što su jačanje jedinstvenog tržišta, smanjenje regulatornog opterećenja zakonodavstva EU-a i osiguranje uvjeta poduzećima za stvaranje radnih mjesta?
5. Na koji način Vijeće namjerava na razini država članica povećati sudjelovanje socijalnih partnera i civilnog društva, a posebno nevladinih organizacija, kako bi se jamčila uspješna provedba strategije Europa 2020.?