Od 2010 r. odsetek obywateli bez pracy lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w UE w średnim ujęciu wzrósł – w ubóstwie żyje lub jest zagrożonych ubóstwem 120 mln obywateli Unii. Z prognoz Komisji wynika, że aby zrealizować cel strategii „Europa 2020” polegający na osiągnięciu stopy zatrudnienia w wysokości 75%, zatrudnienie musi znaleźć dodatkowe 16mln obywateli. Pogłębiają się ponadto rozbieżności między stopami zatrudnienia w państwach członkowskich i w regionach, co w perspektywie długoterminowej stwarza ryzyko coraz większych zakłóceń równowagi społecznej.
1.Czy Rada nie sądzi, że kryzys gospodarczy i konsolidacja budżetowa doprowadziły do ograniczenia inwestycji na rzecz osiągnięcia celów strategii „Europa 2020” w dziedzinie zatrudnienia i w sferze społecznej? A jeśli tak, to czy Rada zamierza zwiększyć inwestycje?
2.Czy Rada nie uważa, że nowa tablica wyników dotycząca kwestii zatrudnienia i kwestii społecznych dawałaby pełniejszy obraz postępów państw członkowskich, gdyby uzupełnić ją o dodatkowe wskaźniki? A jeżeli tak, to jakie dodatkowe wskaźniki byłyby potrzebne?
3.Jakie byłyby skutki nadania celom w zakresie zatrudnienia i ograniczenia ubóstwa charakteru równie wiążącego jak w przypadku celów dotyczących konsolidacji budżetowej, aby kwestie społeczne zacząć traktować na równi z aspektami makroekonomicznymi?
4.Czy Rada nie sądzi, że w ramach dążenia do osiągnięcia celów strategii „Europa 2020” wzakresie zatrudnienia konieczne jest usunięcie barier powstrzymujących wzrost itworzenie miejsc pracy, a mianowicie umocnienie jednolitego rynku, ograniczenie obciążeń regulacyjnych nałożonych przez prawodawstwo UE oraz stworzenie przedsiębiorstwom warunków do tworzenia miejsc pracy?
5.W jaki sposób Rada zamierza zwiększyć zaangażowanie partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego, a zwłaszcza organizacji pozarządowych, na szczeblu państw członkowskich, aby wdrożenie strategii „Europa 2020” się powiodło?