Naiste vastu suunatud vägivalla vastast võitlust käsitleva Euroopa Parlamendi seadusandliku algatusraporti järelmeetmed
6.11.2014
Suuliselt vastatav küsimus O-000080/2014
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Iratxe García Pérez, Naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjoni nimel
Euroopa Parlament on võtnud vastu seadusandliku algatusraporti (2013/2004(INL)), paludes komisjonil esitada muu hulgas õigusakti ettepanek, millega kehtestataks meetmed liikmesriikide tegevuse edendamiseks ja toetamiseks naiste- ja tütarlastevastase vägivalla ennetamise valdkonnas. Komisjon vastas 2014. aasta mais, et ei pea seadusandliku ettepaneku esitamist ennetusmeetmete kohta asjakohaseks.
1. Kuidas saab komisjon ilma seadusandliku meetmeta tagada liikmesriikide kooskõlastatud tegutsemise naiste- ja tütarlastevastase vägivalla ennetamise valdkonnas, nagu näeb ette Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 84?
2. Lähtudes direktiivis 2012/29/EL kehtestatud määratlusest, siis millised konkreetsed ettepanekud on komisjonil selleks, et soolist vägivalda puudutavaid usaldusväärseid ja võrreldavaid andmeid liikmesriikide seas paremini koguda, levitada ja analüüsida? Kas komisjon suudaks tagada sidusa lähenemisviisi, mis kasutaks täiel määral ära Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituudi (EIGE) ja Euroopa Liidu Põhiõiguste Ameti (FRA) tööd, ning kas ta kaaluks vajadusel tarvidust asutada naistevastase vägivalla Euroopa vaatluskeskus?
3. Kuna FRA uuringuga tehti kindlaks, et 33 % üle 15 aasta vanustest naistest ELis on kogenud seksuaalvägivalda, siis kas komisjon võiks hinnata, kas oleks vaja kohaldada sillaklauslit ja lisada sooline vägivald Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 83 lõikes 1 nimetatud kuriteoliikide hulka?
4. Kas komisjon leiab FRA uuringu tulemusi arvestades, et praegu kehtivatest poliitikavahenditest piisab täielikult kõigi naiste- ja tütarlastevastase vägivalla vormidega võitlemiseks, hoolimata asjaolust, et Euroopa Parlamendi nõutud kogu ELi hõlmavat strateegiat ega tegevuskava ei ole rakendatud?
5. Kas komisjon on eelkõige valmis vaatama läbi olemasolevad õigusaktid ja õiguskaitsemehhanismid, et tõhusalt võidelda selliste uute naiste- ja tütarlastevastase vägivalla vormidega nagu internetiahistamine?
6. Millisel määral on komisjon uurinud seda, kas on võimalik algatada menetlus ELi ühinemiseks Istanbuli konventsiooniga?
7. Kuidas kavatseb komisjon teha koostööd kõigi teiste ELi institutsioonidega, et nimetada 2016. aasta naistevastase vägivalla lõpetamise Euroopa aastaks?