Praćenje zakonodavnog izvješća o vlastitoj inicijativi Europskog parlamenta o borbi protiv nasilja nad ženama
6.11.2014
Pitanje za usmeni odgovor O-000080/2014
upućeno Komisiji
članak 128
Iratxe García Pérez, u ime Odbor za prava žena i ravnopravnost spolova
Parlament je usvojio zakonodavno izvješće o vlastitoj inicijativi (2013/2004(INL)) u kojemu od Komisije zahtijeva da, među ostalim, podnese prijedlog zakonodavnog akta o uspostavi mjera za promicanje i podupiranje djelovanja država članica na području sprečavanja nasilja nad ženama i djevojčicama. Komisija je odgovorila u svibnju 2014. i utvrdila da podnošenje zakonodavnog prijedloga o preventivnim mjerama ne smatra primjerenim.
1. Na koji se način Komisija može pobrinuti za to da države članice kolektivno djeluju na području sprečavanja nasilja nad ženama i djevojčicama na temelju članka 84. UFEU-a bez donošenja zakonodavne mjere?
2. Koje konkretne prijedloge Komisija može ponuditi, na temelju definicije iz Direktive 2012/29/EU, kako bi se poboljšali prikupljanje i analiza pouzdanih i usporedivih podataka o rodno uvjetovanom nasilju u državama članicama te razmjena tih podataka među njima? Može li se Komisija pobrinuti za usklađen pristup u okviru kojega se u punoj mjeri primjenjuje rad Europskog instituta za ravnopravnost spolova (EIGE) i Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA), i može li se, ako je potrebno, osvrnuti na temu nužnosti uspostave Europskog opservatorija za pitanja nasilja nad ženama?
3. Budući da je u istraživanju koje je proveo FRA utvrđeno da je 33 % žena u EU-u bilo žrtva seksualnog nasilja već u dobi od 15 godina, može li Komisija ocijeniti je li potrebno aktivirati prijelaznu klauzulu uvrštavanjem rodno uvjetovanog nasilja u područja kriminaliteta navedena u članku 83. stavku 1. UFEU-a?
4. S obzirom na rezultate toga istraživanja smatra li Komisija da su sadašnji instrumenti politika u potpunosti dostatni za borbu protiv svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama unatoč tomu što Strategija i Akcijski plan na razini EU-a još nisu provedeni, kako je zahtijevao EP?
5. Zalaže li se Komisija za reviziju postojećeg zakonodavstva i mehanizama za izvršavanje zakona u cilju učinkovite borbe protiv novih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama, kao što je zlostavljanje na internetu?
6. U kojoj je mjeri Komisija preispitala mogućnost pokretanja postupka pristupanja EU-a Istanbulskoj konvenciji?
7. Na koji način Komisija namjerava surađivati s ostalim institucijama EU-a da bi se 2016. godina proglasila Europskom godinom prestanka nasilja nad ženama?