Päritoluriigi märkimine töödeldud toiduainetes sisalduva liha puhul
4.12.2014
Suuliselt vastatav küsimus O-000091/2014
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Giovanni La Via, Keskkonna-, rahvatervise ja toiduohutuse komisjoni nimel
Komisjoni uuringute andmetel soovib 90% tarbijatest teada töödeldud toiduainetes sisalduva liha päritolu. Pärast hobuseliha skandaali nõutakse veelgi rohkem selget teavet, nagu ka suuremat läbipaistvust ja vastutust toiduainete tarneahelas.
Komisjon esitas 17. detsembril 2013 Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande päritoluriigi või lähtekoha kohustusliku märkimise kohta koostisosana kasutatava liha puhul. Määruses, milles käsitletakse toidualase teabe esitamist tarbijatele, sätestatakse samuti, et komisjon võib kõnealuse aruande järelmeetmetena teha ettepanekuid sätete muutmise kohta. Kas komisjon kavatseb esitada sellest tulenevalt seadusandlikke ettepanekuid?
Komisjoni aruandes, mis põhineb tööstusega konsulteerimisel, leitakse, et päritoluriigi märkimine töödeldud toiduainetes sisalduva liha puhul võib põhjustada hinnatõusu vahemikus 15–50%, kuid kas komisjon on teadlik tarbijauuringutest, mille kohaselt maksaks liha päritolu märkimine külmutatud lasanje puhul keskmiselt vaid 1,5 senti ja Bolognese kastme puhul kõigest 0,8 senti rohkem? Komisjoni aruande kohaselt oleks samuti selle märkimine, kas liha on pärit EList või kolmandatest riikidest, palju odavam variant, kuid kas komisjon on teadlik asjaolust, et uuringute kohaselt ei oleks see tarbijatele vastuvõetav lahendus? Ja kas komisjon on juba uurinud töödeldud toiduainetes sisalduva liha päritoluriigi vabatahtlikult märkimise tava, mis on teatavate Euroopa jaemüüjate seas laialdaselt levinud?