Parlamentarno vprašanje - O-000006/2015Parlamentarno vprašanje
O-000006/2015

Nov okvir za načelo pravne države

30.1.2015

Vprašanje za ustni odgovor O-000006/2015
za Svet
Člen 128 poslovnika
Birgit Sippel, Tanja Fajon, Soraya Post, Sylvie Guillaume, Péter Niedermüller, Kati Piri, Juan Fernando López Aguilar, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Damian Drăghici, Caterina Chinnici, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Hugues Bayet, Miltiadis Kyrkos, Daniele Viotti, Luigi Morgano, Emilian Pavel, v imenu skupine S&D
Laura Ferrara, Ignazio Corrao

V členu 2 Pogodbe o Evropski uniji (PEU) je pravna država navedena med temeljnimi vrednotami Unije, skupaj s spoštovanjem človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti in človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov manjšin. Pravna država je omenjena tudi v preambuli PEU in Listine temeljnih pravic Evropske unije.

Navedena načela se ne učinkovito zagotavljajo in enako varujejo v vseh državah članicah.

EU potrebuje učinkovito sredstvo, ki bo dopolnjevalo člen 7, za razmere, ko države članice ne nudijo zaščite pred diskriminacijo, marginalizacijo in preganjanjem. Še posebej je treba vzpostaviti mehanizem nadzora v zvezi z diskriminacijo in pravicami manjšine. Parlament je že večkrat pozval k sprejetju takega mehanizma, nazadnje z resolucijo z dne 27. februarja 2014 o razmerah na področju temeljnih pravic v Evropski uniji[1] in z resolucijo z dne 12. marca 2014 o oceni pravosodja na področju kazenskega prava in pravne države[2].

11. marca 2014 je Komisija izdala sporočilo o vzpostavitvi novega okvira za načelo pravne države, 16. decembra 2014 pa je Svet sklenil, da bo začel dialog o pravni državi. To je sicer korak v pravo smer, vendar ni učinkoviti mehanizem za redno ocenjevanje, ali države članice ravnajo v skladu s temeljnimi vrednotami EU, h kateremu je pozval Parlament.

Kakšne ukrepe bo sprejel Svet za vzpostavitev učinkovitega mehanizma za zagotavljanje, da se temeljne vrednote EU v državah članicah spoštujejo, v skladu z izjavo iz leta 2013, da je spoštovanje pravne države predpogoj za zaščito temeljnih pravic?