Ničení kulturních památek příslušníky ISIS/Daesh
7.4.2015
Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000031/2015
Radě
článek 128 jednacího řádu
Silvia Costa, za Výbor pro kulturu a vzdělávání
Nedávné útoky, které provedl ISIS/Daesh na muzeum Bardo v Tunisu, a úmyslné zničení muzea v iráckém Mosulu a historických památek v Sýrii svědčí o tom, že tyto akce nejsou pouhou kulturní tragédií; bylo by možno o nich hovořit jako o aktech kulturních čistek. Cílem těchto teroristů je prostřednictvím ničení civilních a náboženských objektů a archeologických nalezišť, které jsou součástí společného dědictví lidstva, uskutečňovat svou strategii s cílem destabilizovat život místních obyvatel a pošlapat jejich identitu. Rovněž dochází k tomu, že kořist z archeologických nalezišť a nezákonné obchodování s kulturními artefakty slouží jako „válečný nástroj“ k financování teroristické činnosti.
Podle Úmluvy UNESCO o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů, která byla podepsána před 10 lety, je třeba o toto společné dědictví lidstva „pečovat a udržovat je ku prospěchu všech“. Početná skupina syrských archeologů se v tuto chvíli snaží sestavit seznam kulturních předmětů, jimž hrozí zničení, a s nasazením vlastního života je zachránit a ukrýt.
Učiní Rada ve spolupráci s OSN, s Mezinárodním centrem pro sledování nezákonného obchodování s kulturními statky ICOM, s Europolem a Interpolem – v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2199 ze dne 12. února 2015, která odsuzuje ničení kulturního dědictví v Iráku a v Sýrii – nezbytné kroky k tomu, aby v členských státech EU zablokovala obchod s kulturními předměty nezákonně odvezenými z jedné či druhé země, dokud bude trvat válečný stav, a zabránila tak tomu, aby tyto předměty sloužily jako zdroj financování zločinných aktivit?
Je Rada také toho mínění, že je zapotřebí vytvořit novou formu spolupráce mezi EU a organizací UNESCO se specifickým cílem zajistit ochranu kulturního dědictví v oblastech konfliktu? Bude Rada počítat i se spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), aby mohly být využity satelity k lokalizaci kulturních pamětihodností v oblasti konfliktu a jejich zdokumentování? Uvažovala by Rada o tom, že by ve spolupráci s OSN, UNESCO a Mezinárodním výborem modrého štítu ICOM (ICBS) vytvořila speciální útvar pro mezinárodní ochranu kulturního dědictví, kterému hrozí zničení nebo vyrabování? Souhlasí Rada s tím, že systematické a úmyslné ničení společného dědictví lidstva je nejen válečným zločinem ve smyslu Římského statutu Mezinárodního soudního dvora, ale také zločinem proti lidskosti a jako takové by mělo být toto počínání stíháno?