Parlamenta jautājums - O-000032/2015Parlamenta jautājums
O-000032/2015

ISIS/DAIŠ veiktie kultūras pieminekļu iznīcināšanas akti

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000032/2015
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Silvia Costa, Kultūras un izglītības komiteja komitejas vārdā

Procedūra : 2015/2649(RSP)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
O-000032/2015
Iesniegtie teksti :
O-000032/2015 (B8-0116/2015)
Balsojumi :
Pieņemtie teksti :

Nesen pret Bardo muzeju Tunisā ISIS/DAIŠ izdarītie uzbrukumi un apzināta Mosulas muzeja iznīcināšana Irākā, un vēstures pieminekļu iznīcināšana Sīrijā ir likuši saprast, ka šie akti ir kas daudz vairāk nekā kultūrtraģēdijas un ka tos varētu kvalificēt kā kultūrgenocīda aktus. Teroristu mērķis ir izsist no līdzsvara iedzīvotājus un iznīcināt viņu identitātes, izmantojot stratēģiju sagraut civilās un reliģiskās ēkas un arheoloģiskās vietas, kas pieder pie cilvēces kopējā mantojuma. Papildus tam arheoloģisko vietu izlaupīšana un kultūras artefaktu nelikumīga tirdzniecība tiek izmantotas kā kara līdzekļi, ar kuru palīdzību tiek finansētas teroristu darbības.

Saskaņā ar UNESCO Konvenciju par kultūras izpausmju daudzveidības aizsardzību un veicināšanu, ko parakstīja pirms 10 gadiem, šis cilvēces kopīgais mantojums būtu „visu interesēs jāaizsargā un jāsaglabā”. Patlaban daudzi Sīrijas arheologi, riskējot ar savām dzīvībām, cenšas uzskaitīt, saglabāt un paslēpt kultūras vērtības, kas var iet bojā.

Vai Komisija veiks nepieciešamos pasākumus, sadarbojoties ar ANO, Starptautiskās Muzeju padomes Kultūras vērtību nelikumīgas tirdzniecības novērošanas centru, Eiropolu un Interpolu, kā to paredz ANO Drošības padomes 2015. gada 12. februāra rezolūcija Nr. 2199, kurā ir nosodīta kultūras mantojuma iznīcināšana Irākā un Sīrijā, — lai nepieļautu ES dalībvalstīs tādu kultūras priekšmetu tirdzniecību, kas ir nelikumīgi izvesti no abām minētajām valstīm, kamēr tajās valda kara apstākļi, tādējādi novēršot to izmantošanu noziedzīgu darbību finansēšanas nolūkā?

Vai Komisija arī atzīst nepieciešamību izveidot ES un UNESCO sadarbības jaunas formas, kuru īstenošanas mērķis būtu īpaši aizsargāt kultūras mantojumu konflikta zonās? Vai Komisija ir iecerējusi sadarboties ar Eiropas Kosmosa aģentūru, lai izmantotu satelītus, ar kuru palīdzību varētu noteikt kultūras pieminekļu atrašanās vietu konflikta zonā un dokumentēt tos? Vai Komisija varētu apsvērt iespēju sadarbībā ar ANO, UNESCO un Starptautiskās Muzeju padomes Starptautisko Zilā vairoga komiteju izveidot vienību, kas būtu paredzēta tikai tāda kultūras mantojuma starptautiskai aizsardzībai, kuru var iznīcināt vai izlaupīt? Vai Komisija piekrīt tam, ka sistemātiska un apzināta cilvēces kopīgā mantojuma iznīcināšana ne tikai ir uzskatāma par kara noziegumu, kas ir paredzēts Starptautiskās Krimināltiesas Romas statūtos, bet arī par noziegumu pret cilvēci un ka sods arī būtu jānosaka kā par noziegumu pret cilvēci?