Parlamentní otázka - O-000034/2015Parlamentní otázka
O-000034/2015

Ukončení režimu kvót na mléko

7.4.2015

Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000034/2015
Komisi
článek 128 jednacího řádu
Lidia Senra Rodríguez, Miguel Viegas, Ángela Vallina, Pablo Iglesias, Patrick Le Hyaric, Anja Hazekamp, João Ferreira, Marina Albiol Guzmán, Marisa Matias, Younous Omarjee, Neoklis Sylikiotis, Sabine Lösing, Paloma López Bermejo, Stefan Eck, Emmanouil Glezos, Sofia Sakorafa, Helmut Scholz, Fabio De Masi, Josu Juaristi Abaunz, Lola Sánchez Caldentey, Inês Cristina Zuber, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Javier Couso Permuy, Luke Ming Flanagan, Kostas Chrysogonos, za skupinu GUE/NGL

Dnem 31. března skončil režim kvót na mléko. Komise zrušila veškerou regulaci trhu a produkce, aniž by vzala v úvahu znamení, která jsou předzvěstí blížící se katastrofy. Hladký průběh přechodného období vyvolal v roce 2009 v odvětví mléka a mléčných výrobků velmi vážnou krizi, která si vyžádala další kroky. V roce 2012 byl tudíž schválen tzv. balíček předpisů týkajících se mléka, který už dnes nedokáže řešit krizovou situaci, v níž se toto odvětví nachází. Sama Komise ve své zprávě ze dne 13. června 2014 o trhu s mlékem a mléčnými výrobky vyjádřila pochybnosti, zda po ukončení systému kvót dokáže regulační rámec EU řešit extrémní výkyvy trhu.

V listopadu v rámci období 2014/2015 dosáhlo zvýšení produkce 4,7 % a situace na mezinárodním trhu byla složitá, protože země jako Spojené státy, Austrálie a Nový Zéland zvýšily svou produkci o 2,4 %, resp. 2,6 % a 4,1 %. Poptávka Číny se snížila a vývoz na ruský trh je v současnosti v důsledku veta zablokován. Značně se zvýšil počet sušících věží na výrobu sušeného mléka. Výkupní ceny klesají a v procentuálním vyjádření jsou v každém státě různé, přičemž někde klesly o více než 20 %. Komise však nadále prohlašuje, že světový trh roste a že evropští zemědělci mohou investovat a zvyšovat svou produkci. Tato privatizace politiky v odvětví mléka a mléčných výrobků podporovaná Komisí povede k EU, v níž 15 000 zemědělských podniků s 1 000 krávami bude produkovat stejné množství jako v současné době, ale negativní dopady, pokud jde o úbytek pracovních míst, škody na životním prostředí a dopad v jižních zemích, budou mnohem vyšší.

Plánuje Komise zaměřit diskusi pouze na nástroje pro řešení této krize, nebo chce zahájit opravdovou důkladnou diskusi o iniciování skutečných politik, které budou usilovat o předcházení krizi v evropském odvětví mléka a mléčných výrobků? Je Komise ochotna opět zaměřit politiku v odvětví mléka a mléčných výrobků na zásobování evropského trhu a opatření na regulaci trhu, s jejichž pomocí bude nabídka přizpůsobena poptávce, nebo ponechá odvětví zcela bezbranné, závislé na vnějších vlivech a vystavené obrovskému kolísání cen?

Bude Komise provádět politiky zaměřené na produkci založenou na evropských pastvinách a krmivech a zaváže se k podpoře práva na výrobu s cílem udržet a obnovit produkci mléka v mnoha oblastech, které jsou již opuštěny, což postihuje zemědělce ve všech zemích?