Roczne sprawozdanie Komitetu Nadzoru OLAF za rok 2014
26.5.2015
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000061/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Dennis de Jong, w imieniu grupy GUE/NGL
Roczne sprawozdanie Komitet Nadzoru OLAF z działalności za 2014 r. wzbudziło poważne obawy w Parlamencie. Ze sprawozdania tego wynika, że występują problemy dotyczące niezależności Komitetu Nadzoru OLAF, przestrzegania rozporządzenia w sprawie OLAF przez sam OLAF oraz uzgodnień roboczych między OLAF a jego Komitetem Nadzoru. Sprawozdanie to budzi wątpliwości co do skuteczności, z jaką OLAF chroni interesy finansowe Unii.
– OLAF wszczął 423 sprawy w tym samym dniu, na mocy jednej decyzji swojego dyrektora generalnego, co stoi w sprzeczności z prawnym wymogiem dotyczącym wszczynania dochodzeń przez OLAF.
– Komitet Nadzoru wielokrotnie stwierdzał, że z powodu braku dostępu do niezbędnych informacji brak mu możliwości nadzorowania niezależności OLAF, prowadzenia przez OLAF dochodzeń, stosowania gwarancji proceduralnych i czasu trwania dochodzeń.
– Istnieje zasadnicza różnica zdań dotycząca postrzegania roli Komitetu Nadzoru.
1. Jak Komisja zareagowała na wspomniany wyżej incydent jednoczesnego wszczęcia szeregu postępowań?
2. Jakie działania podjęła Komisja w celu dopilnowania, by OLAF spełniał wymogi prawne odnoszące się do niego w rozporządzeniu w sprawie OLAF?
3. Jak Komisja postrzega uzgodnienia robocze i stosunki robocze między OLAF a Komitetem Nadzoru? W jaki sposób Komisja zamierza ułatwić konstruktywny dialog między nimi, tak aby mogły one odgrywać zarówno swoją rolę chronienia interesów finansowych, jak i optymalizacji funkcjonowania i skuteczności OLAF?
4. Czy Komisja ma plan działania w celu rozwiązania tych poważnych niedociągnięć przedstawionych w rocznym sprawozdaniu Komitetu Nadzoru z działalności?