Parlamentarno vprašanje - O-000079/2015Parlamentarno vprašanje
O-000079/2015

Vidik spola pri trgovanju z ljudmi

Vprašanje za ustni odgovor O-000079/2015
za Komisijo
Člen 128 poslovnika
Iratxe García Pérez, Catherine Bearder, v imenu Odbora za pravice žensk in enakost spolov

Postopek : 2015/2744(RSP)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
O-000079/2015
Predložena besedila :
O-000079/2015 (B8-0568/2015)
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

Trgovanje z ljudmi je huda kršitev temeljnih pravic in resna oblika organiziranega kriminala, katerega žrtve so ženske, moški, deklice in dečki v različnih okoliščinah, ki potrebujejo pomoč in podporo glede na spol, kot je navedeno v Direktivi 2011/36/EU. Po podatkih Eurostata je med osebami, ki so žrtve trgovine, delež žensk znašal 68 %, moških 17 % , deklic 12 % in dečkov 3 % .

Komisija spremlja napredek pri izvajanju te direktive v državah članicah, na primer v okviru strategije EU za odpravo trgovine z ljudmi, ki je opredelila nasilje nad ženskami in spolne neenakosti kot temeljni vzrok za trgovino z ljudmi.

Ker je trgovanje z ljudmi priznano kot pojav, povezan s spolom, katere konkretne ukrepe namerava Komisija sprejeti, da bi izboljšali znanje o vidiku spola pri trgovini z ljudmi?

Komisija bi morala do 6. aprila 2015 predložiti poročilo o oceni ukrepov, ki so jih sprejele države članice za uskladitev z Direktivo 2011/36/EU. Kdaj bo Komisija lahko predložila to poročilo? Katere ukrepe namerava Komisija sprejeti za odpravo zamud pri prenosu in izpolnjevanju obveznosti s strani držav članic? Ali Komisija meni, da se direktiva v državah članicah, ki so jo prenesle, ustrezno izvaja za doseganje njenih ciljev?

Ker se sedanja strategija izteče leta 2016, si bo Komisija prizadevala za novo strategijo, ki bi vključevala jasen vidik enakosti spolov in dala prednost pravicam žrtev trgovine z ljudmi in njihovim posebnim potrebam, s posebnim poudarkom na novih metodah trgovanja z ljudmi. Pristop, ki temelji na človekovih pravicah s poudarkom na žrtvah trgovine z ljudmi, mora zmanjšati povpraševanje po vseh oblikah trgovine z ljudmi, vključno za namene spolnega izkoriščanja, ki je najpogostejša oblika izkoriščanja. Katere konkretne ukrepe namerava Komisija sprejeti, da bi opredelili najboljše prakse za države članice in se po njih zgledovali glede na to novo strategijo? Katere vidike, povezane z ukrepi v zvezi s spolom, za preprečevanje trgovine z ljudmi in zmanjševanje povpraševanja ter ponudbe bo sprejela Komisija?