Postup : 2015/2882(RSP)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : O-000099/2015

Predkladané texty :

O-000099/2015 (B8-0759/2015)

Rozpravy :

PV 05/10/2015 - 13
CRE 05/10/2015 - 13

Hlasovanie :

Prijaté texty :


Parlamentné otázky
PDF 109kWORD 28k
15. septembra 2015
O-000099/2015
Otázka na ústne zodpovedanie O-000099/2015
Komisii
článok 128 rokovacieho poriadku
David Martin, Alessia Maria Mosca, v mene skupiny S&D

 Vec: Kontroly vývozu v súvislosti s položkami s dvojakým použitím po odhaleniach týkajúcich sa spoločnosti Hacking Team
 Odpoveď v pléne 

Počas tohto leta došlo k hackerskému útoku na taliansku spoločnosť Hacking Team, ktorá sa zaoberá predajom sledovacieho softvéru (spyware) na celom svete. Tieto nástroje umožňujú vládam a iným používateľom sledovať a zaznamenávať digitálnu aktivitu každej osoby. Z uniknutých vnútorných dokumentov vyplýva, že tieto nástroje boli dostupné na trhu a predávali sa vládam krajín, ktoré EÚ kritizuje pre ich postoj k ľudským právam vrátane Azerbajdžanu, Bahrajnu, Egypta, Maroka a Uzbekistanu. Dokumenty tiež poukazujú na to, že spoločnosť Hacking Team mohla predajom systémov, ktoré sa môžu použiť na porušovanie ľudských práv novinárov, politických oponentov a aktivistov v oblasti ľudských práv, porušiť sankcie EÚ voči Rusku a Sudánu. Hoci táto konkrétna spoločnosť možno po tomto hackerskom prípade zanikne, technológie, s ktorými obchoduje a širšie odvetvie, do ktorého patrí, budú pokračovať. Tento trh zostáva vo veľkej miere neregulovaný. So zreteľom na predaj týchto súkromie narúšajúcich nástrojov s dvojakým použitím je potrebné zaviesť transparentnosť a zodpovednosť. Vnútorné politiky náležitej starostlivosti a snahy o samoreguláciu nedokážu zabrániť tomu, aby boli tieto systémy zo strany EÚ umiestňované na trh a predávané do niektorých krajín, ktoré patria k najhorším porušovateľom ľudských práv na svete. Odsudzujúci postoj EÚ k porušovaniu ľudských práv v tretích krajinách nebude nikdy presvedčivý, ak umožňuje predaj výrobkov, ktoré tieto porušenia umožňujú.

1. Ako si Komisia predstavuje riešenie konkrétnych problémov spojených s vývozom sledovacích technológií z EÚ vrátane rozdielov vo výkladoch rôznych orgánov členských štátov?

2. Ako Komisia hodnotí účinnosť súčasného nariadenia č. 428/2009 vzhľadom na odhalenia týkajúce sa spoločnosti Hacking Team? Domnieva sa Komisia, že spoločnosť Hacking Team porušila režimy, ktorými EÚ zaviedla sankcie voči Rusku a Sudánu?

3. Ako plánuje Komisia zabrániť neprimerane prísnym kontrolám alebo neúmernému byrokratickému zaťaženiu nástrojov bezpečnostného testovania, ktoré môžu brániť výskumu?

Pôvodný jazyk otázky: EN
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia