Razvoj satelitske tehnologije, ki bo omogočala delovanje globalnih sistemov sledenja letalom
1.10.2015
Vprašanje za ustni odgovor O-000118/2015
za Komisijo
Člen 128 poslovnika
Michael Cramer, v imenu Odbora za promet in turizem
V primeru tragičnih nesreč letalskih družb Malaysia Airlines (let 370) in Air France (let 447) smo bili opozorjeni na pomanjkljivosti sedanjih navigacijskih sistemov zračnega prometa, ki niso omogočili pravočasne identifikacije in lokalizacije letal v stiski.
Zaradi tega je bilo tudi resno ovirano učinkovito izvajanje iskalnih in reševalnih akcij. Sistemi za sledenje letalom danes pokrivajo le okoli 30 % svetovnega zračnega prostora.
Z uporabo najsodobnejših tehnologij si moramo prizadevati za ohranitev zaupanja javnosti v sistem zračnega prevoza.
Ena izmed teh tehnologij je Satelit ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast). Državam, ponudnikom zračnega prevoza in tudi letalskim prevoznikom v Evropi bo pomagal izboljšati učinkovitost in zmogljivosti upravljanja zračnega prevoza ter znatno povečal letalsko varnost, obenem pa se bodo zmanjšali stroški infrastrukture.
Odpraviti je treba zakonske ovire za satelitske sisteme sledenja letalom, da bi državljanom EU zagotovili življenjsko pomembne storitve.
Po mnenju Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO) je satelit ADS-B ena izmed tehnologij, ki je lahko v pomoč pri sledenju letalom izven najbolj gosto naseljenih območij, na katerih so druge oblike sistemov sledenja letalom na zemlji omejene. Zato je ICAO pozvala Mednarodno telekomunikacijsko zvezo (ITU), naj zagotovi ustrezno dodelitev radijskih frekvenc. To naj bi se zgodilo na prihodnji Svetovni konferenci o radiokomunikacijah (WRC15), ki bo potekala novembra 2015 v Ženevi.
– Kaj meni Komisija o satelitski tehnologiji za globalno sledenje letalom?
– Kaj meni o dodelitvi ustreznih radijskih frekvenc na Svetovni telekomunikacijski konferenci 2015, s čimer bi podprli razvoj satelitske tehnologije za omogočanje delovanja globalnih sistemov sledenja letalom?