A nők elleni erőszak megszüntetése az EU-ban
15.10.2015
Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000126/2015
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 128. cikke
Iratxe García Pérez, a Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottság nevében
Ma, a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján megállapíthatjuk, hogy az egész EU-ra kiterjedő 2014-es felmérés óta csak kevés előrelépés történt a nők elleni erőszak megszüntetése terén; ezen kívül, sok esetben a nőket érő súlyos visszaéléseket továbbra sem jelentik be a hatóságoknak. Egy évvel ezelőtt a Bizottság kinyilvánította, hogy a Parlamenthez hasonlóan „elkötelezett a nők elleni erőszak megszüntetése tekintetében. Ez tükröződni fog a Bizottságnak a nők és férfiak közötti egyenlőségről szóló új stratégiájában is, amelyben külön fejezet szerepel majd a nemi alapú erőszakról.”
1. Mikor teszi közzé a Bizottság a nők és férfiak közötti egyenlőségről szóló ezen új stratégiát, és milyen fő pilléreket javasol majd, amelyekre a nők elleni erőszak minden formájának hatékony leküzdése épülhet? Amennyiben mégsem áll rendelkezésre ilyen új stratégia, fontolóra veszi-e a Bizottság, hogy javaslatot tesz a nők elleni erőszak megszüntetését célzó irányelvre, miként azt a Parlament igényelte? Ha nem, miért nem?
2. Az elmúlt évben milyen jogi lépéseket és mely konkrét intézkedéseket tett a Bizottság annak hathatós elősegítése érdekében, hogy a tagállamok ratifikálják a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló isztambuli egyezményt, és hogy az EU csatlakozzon ehhez az egyezményhez? Melyek voltak a Bizottság által e tárgyban indított tanulmány eredményei?
3. Hogyan értékeli a Bizottság az európai védelmi határozatról szóló irányelv átültetésének jelenlegi állapotát, és mikor kerül sor a végrehajtásról szóló jelentés közzétételére? A Bizottság megítélése szerint szükség van-e az áthidaló klauzula életbe léptetésére, a nemi alapú erőszakot is felvéve az EUMSZ 83. cikkének (1) bekezdésében felsorolt bűncselekmények közé?
4. Mik a Bizottság tervei a többi intézménnyel folytatandó együttműködés tekintetében annak érdekében, hogy 2017-et az ismételt kéréseknek megfelelően nyilvánítsák a nők elleni erőszak felszámolásának európai évévé, ami fontos tudatosságépítő eszköz lehetne?
5. Kötelezettséget vállal-e a Bizottság a meglévő jogszabályok és jogérvényesítési mechanizmusok felülvizsgálatára azzal a céllal, hogy hatékonyan le lehessen küzdeni a nők és lányok elleni erőszak újonnan felbukkanó formáit, például a kiber-erőszakot, az internetes zaklatást stb.?