Smurto prieš moteris panaikinimas ES
15.10.2015
Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, Nr. O-000126/2015
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 128 straipsnis
Iratxe García Pérez, Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto vadu
Šiandien, Tarptautinę smurto prieš moteris panaikinimo dieną, nuo Pagrindinių teisių agentūros 2014 m. atlikto visos ES masto tyrimo datos pasiekta mažai pažangos, kad būtų panaikintas smurtas prieš moteris. Be to, valdžios institucijoms sistemingai ir toliau menkai pranešama apie plataus masto smurtą, darantį poveikį daugelio moterų gyvenimui. Prieš metus Komisija teigė, kad ji pritaria mūsų įsipareigojimui „panaikinti smurtą prieš moteris“. Tai atsispindės Komisijos naujoje moterų ir vyrų lygybės strategijoje, kurioje bus skyrius smurto dėl lyties klausimais.
1. Kada Komisija paskelbs šią naująją moterų ir vyrų lygybės strategiją ir kokie pagrindiniai ramsčiai bus pasiūlyti siekiant veiksmingai kovoti su visų rūšių smurtu prieš moteris? Kol nėra naujosios strategijos, ar Komisija galėtų apsvarstyti galimybę pateikti pasiūlymą dėl direktyvos dėl kovos su smurtu prieš moteris, kaip prašė Parlamentas? Jeigu ne, tai kodėl?
2. Kokių teisinių žingsnių ir konkrečių veiksmų Komisija ėmėsi praeitais metais siekdama aktyviai pradėti valstybių narių Stambulo konvencijos ratifikavimo ir ES prisijungimo prie šios konvencijos procedūrą? Kokie yra tyrimų, kuriuos Komisija pradėjo šia tema, rezultatai?
3. Ar Komisija gali įvertinti dabartinę Direktyvos dėl Europos apsaugos orderio perkėlimo į nacionalinę teisę būklę ir kada bus paskelbta jos įgyvendinimo ataskaita? Ar Komisija gali įvertinti poreikį pritaikyti nuostatą dėl pareigos, įtraukiant smurtą dėl lyties kaip nusikaltimų, įrašytų į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 83 straipsnio 1 dalį, sritį?
4. Kaip Komisija ketina bendradarbiauti su kitomis institucijomis siekdama paskelbti 2017 m. ES smurto prieš moteris panaikinimo metais, kaip jau ne kartą prašyta, nes tai būtų svarbiausia sąmoningumo ugdymo priemonė?
5. Ar Komisija ketina peržiūrėti galiojančius teisės aktus ir teisėsaugos mechanizmus siekiant veiksmingai kovoti su tokiomis naujai atsirandančiomis smurto prieš moteris ir mergaites formomis kaip kibernetinis smurtas ir priekabiavimas internete bei kitomis?