Pytanie poselskie - O-000126/2015Pytanie poselskie
O-000126/2015

Eliminacja przemocy wobec kobiet w UE

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000126/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Iratxe García Pérez, Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia

Procedura : 2015/2855(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000126/2015
Teksty złożone :
O-000126/2015 (B8-1105/2015)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia przeciw Przemocy wobec Kobiet, stwierdzamy, że od czasu ogólnounijnego badania przeprowadzonego w 2014 r. przez Agencję Praw Podstawowych nie poczyniono większych postępów w dziedzinie eliminacji przemocy wobec kobiet. Ponadto przypadki poważnego znęcania się, którego doświadcza wiele kobiet, są nadal zbyt rzadko zgłaszane właściwym organom. Rok temu Komisja stwierdziła, że podziela nasze „zaangażowanie na rzecz eliminacji przemocy wobec kobiet. Podejście to zostanie uwzględnione w nowej strategii Komisji na rzecz na rzecz równości kobiet i mężczyzn, w której jeden z rozdziałów będzie dotyczył przemocy ze względu na płeć”.

1. Kiedy Komisja opublikuje tę nową strategię na rzecz równości kobiet i mężczyzn i jakie zaproponuje w jej ramach elementy w celu skutecznego zwalczania wszelkich form przemocy wobec kobiet? Dopóki brak jest takiej strategii, czy Komisja bierze pod uwagę możliwość zaproponowania specjalnej dyrektywy dotyczącej walki z przemocą wobec kobiet, o którą apelował Parlament? Jeżeli nie, to dlaczego?

2. Jakie kroki prawne i konkretne działania podjęła Komisja w zeszłym roku w celu nadania tempa procedurze ratyfikacji przez państwa członkowskie konwencji stambulskiej i przystąpienia do niej UE? Jakie były wyniki przeprowadzonego przez nią badania na ten temat?

3. Czy Komisja może ocenić obecny stan transpozycji dyrektywy w sprawie europejskiego nakazu ochrony i powiedzieć, kiedy zostanie opublikowane sprawozdanie dotyczące jej wdrażania? Czy Komisja może ocenić potrzebę zastosowania klauzuli pomostowej przez włączenie przemocy ze względu na płeć do wykazu przestępstw wymienionych w art. 83 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?

4. Jak Komisja zamierza współpracować z innymi instytucjami UE celem ustanowienia roku 2017 unijnym rokiem na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet, o co apelowano już wielokrotnie, uznając go za istotne narzędzie zwiększenia świadomości?

5. Czy Komisja zamierza dokonać przeglądu istniejących przepisów i mechanizmów ich egzekwowania w celu skutecznego zwalczania nowych form przemocy wobec kobiet i dziewcząt, takich jak cyberprzemoc, nękanie w sieci itd.?