Pytanie poselskie - O-000127/2015Pytanie poselskie
O-000127/2015

Uproszczenie polityki spójności na lata 2014-2020 i ukierunkowanie jej na wyniki

Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000127/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Iskra Mihaylova, Komisji Rozwoju Regionalnego

Procedura : 2015/2772(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-000127/2015
Teksty złożone :
O-000127/2015 (B8-1103/2015)
Teksty przyjęte :

Instytucje UE podjęły znaczące kroki w kwestii uproszczenia, uwzględniając środki upraszczające w rozporządzeniu w sprawie wspólnych przepisów oraz powołując w Komisji grupę wysokiego szczebla obejmującą niezależnych ekspertów ds. monitorowania uproszczeń dla beneficjentów europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

Mimo tych wysiłków nadmierne stosowanie lub ścisłe przestrzeganie formalności w dalszym ciągu utrudnia skuteczne zarządzanie europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi w UE, a także na szczeblu państw członkowskich oraz na szczeblu regionalnym i lokalnym.

Czy w związku z powyższym Komisja:

1. podejmie odważne kroki w celu uniknięcia tworzenia barier, a tam, gdzie takie bariery istnieją, w celu ich usunięcia? Inicjatywy i wytyczne dotyczące uproszczenia, których podstawą są najlepsze praktyki i zalecenia grupy wysokiego szczebla, należy udostępniać państwom członkowskim i regionom, aby doprowadzić do ograniczenia obciążeń administracyjnych i zachęcać do rezygnacji z nadmiernie rygorystycznego wdrażania, co może mieć miejsce na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym podczas transpozycji prawa UE, a także aby ograniczyć częstotliwość zmieniania zasad, uprościć język i ustandaryzować procedury.

2. będzie dążyć do osiągnięcia stanu równowagi między odpowiedzialnością a uproszczeniem? W tym kontekście Parlament dostrzega potrzebę opublikowania i wdrożenia planu działania, którego celem byłoby skuteczniejsze prowadzenie polityki spójności w latach 2014–2020.

3. będzie dążyć do pełnego wdrożenia koncepcji e-spójności w ramach zarządzania europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi, a także do intensywniejszego wykorzystania różnych form wsparcia, takich jak płatności ryczałtowe i finansowanie ryczałtowe, co byłoby z korzyścią dla wszystkich beneficjentów?

4. ustanowi i wdroży – we współpracy z państwami członkowskimi – swobodne podejście do wymogów w zakresie danych i informacji stosowanych wobec beneficjentów podczas procesu składania wniosków, a także do kwestii sprawozdawczości dotyczącej finansowania przez UE w ramach zarządzania dzielonego oraz czy będzie zachęcać do wymiany dobrych praktyk?

5. podejmie ustrukturyzowany i stały dialog z Parlamentem, Komitetem Regionów i innymi zainteresowanymi stronami, co ma ogromne znaczenie nie tylko z uwagi na potrzebę monitorowania procesu wprowadzania uproszczeń, ale również by umożliwić Komisji uwzględnianie sugestii Parlamentu dotyczących usprawniania procedur administracyjnych podczas okresu finansowania 2014–2020? Będzie to z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych.