Interpelacje
PDF 45kWORD 26k
21 października 2015
O-000133/2015
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000133/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Charles Goerens, Filiz Hyusmenova, w imieniu grupy ALDE

 Przedmiot: Ataki z powietrza na szpital w Kunduzie a ochrona pracowników pomocy humanitarnej

W bombardowaniu Kunduzu – będącego niemożliwą do zaakceptowania tragedią i niewykluczoną zbrodnią wojenną, ponieważ ostrzał trwał przez ponad 30 minut po tym, jak przedstawiciele USA i NATO zostali poinformowani o jego lokalizacji – pracownicy organizacji Lekarze bez Granic zapłacili życiem niosąc pomoc osobom najsłabszym i najbardziej narażonym w przestrzeni publicznej (szpital organizacji).

Na ostatniej sesji strasburskiej komisarz Stylianides ogłosił szybką ocenę potrzeb w zakresie dodatkowego wsparcia humanitarnego.

1. Po pierwszej ocenie, jakie środki proponuje faktycznie Komisja, aby:

– poprawić ochronę pracowników pomocy humanitarnej (szczególnie w zakresie bezpiecznego i właściwego dostępu pomocy humanitarnej, zwłaszcza za pośrednictwem odpowiednich humanitarnych służb powietrznych);

– otworzyć w prowincji Kunduz korytarz humanitarny;

– zapewnić stosowną odpowiedzialność za środki ochrony, jak również monitorowanie ataków na pracowników pomocy humanitarnej?

2. Jakie inicjatywy zamierza podjąć Komisja w celu zagwarantowania niezależnego dochodzenia w sprawie bombardowania Kunduzu oraz postawienia zarzutów karnych za śmierć wielu osób i częściowe zniszczenie ww. szpitala?

Oryginalny język pytania: EN
Zastrzeżenia prawne - Polityka ochrony prywatności