Въпрос с искане за устен отговор O-000154/2015 до Комисията Член 128 от Правилника за дейността Bernd Lange, Daniel Caspary, от името на Комисия по международна търговия
Относно: Започване на преговори за ССТ с Австралия и Нова Зеландия
Регионалната икономическа структура на азиатско-тихоокеанския регион се формира от Китай и от САЩ чрез текущи многостранни преговори, които включват Транстихоокеанското споразумение за партньорство (ТТСП) и всеобхватното регионално икономическо партньорство.
ЕС, Австралия и Нова Зеландия са единомислещи партньори, които споделят общи демократични ценности и интереси и намират общ език по основни въпроси от глобален мащаб като правата на човека, сигурността, развитието и опазването на околната среда.
Въпреки тясното сътрудничество с Австралия и Нова Зеландия, те остават два от само шест членове на Световната търговска организация, с които ЕС няма сключено споразумение за взаимен преференциален достъп до пазара или не води преговори в тази насока. Останалите държави са Русия, Китай, Хонконг и Китайски Тайпе (Тайван). Трудно е да се разбере защо Австралия и Нова Зеландия продължават да бъдат в тази група.
Може ли Комисията да обясни защо близки партньори като Австралия и Нова Зеландия, които се стремят към сключване на споразумение за свободна търговия (ССТ) с ЕС от почти десет години, не са могли да започнат преговори с ЕС?
Какви са възможните рискове от пренасочване на търговията в резултат от ТТСП и засягат ли те потенциалния интерес на ЕС от сключването на висококачествени всеобхватни ССТ с Австралия и Нова Зеландия?
Ако ЕС се съсредоточи върху бързото сключване на висококачествени и всеобхватни споразумения с единомислещи и амбициозни партньори като Австралия и Нова Зеландия, това ще му позволи ли да се интегрира в по-голяма степен във веригите за създаване на стойност в азиатско-тихоокеанския регион?
След стартирането на новата стратегия на ЕС за търговия и инвестиции, съвместната декларация на председателите Юнкер и Туск и министър-председателя на Нова Зеландия Кий от 29 октомври 2015 г. и съвместната декларация на председателите Юнкер и Туск и министър-председателя на Австралия Търнбул от 15 ноември 2015 г., може ли Комисията да предостави актуална информация относно своите планове за бъдещи ССТ с Австралия и Нова Зеландия?