Procedura : 2015/2932(RSP)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury : O-000154/2015

Teksty złożone :

O-000154/2015 (B8-0101/2016)

Debaty :

PV 21/01/2016 - 5
CRE 21/01/2016 - 5

Głosowanie :

PV 25/02/2016 - 7.13

Teksty przyjęte :


Interpelacje
PDF 189kWORD 28k
7 grudnia 2015
O-000154/2015
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000154/2015
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Bernd Lange, Daniel Caspary, Komisji Handlu Międzynarodowego

 Przedmiot: Otwarcie negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu z Australią i Nową Zelandią
 Odpowiedź na posiedzeniu plenarnym 

Sytuacja gospodarcza regionu Azji i Pacyfiku kształtowana jest zarówno przez Chiny, jak i Stany Zjednoczone, za pośrednictwem trwających negocjacji wielostronnych, które dotyczą porozumienia w sprawie partnerstwa transpacyficznego oraz regionalnego wszechstronnego partnerstwa gospodarczego.

UE, Australia i Nowa Zelandia to partnerzy o zbliżonym światopoglądzie, wyznający te same wartości demokratyczne i mający wspólne interesy, którzy zgadzają się co do podstawowych kwestii o zasięgu globalnym, takich jak prawa człowieka, bezpieczeństwo, rozwój i ochrona środowiska.

Pomimo bliskiej współpracy Australia i Nowa Zelandia to dwa spośród jedynie sześciu członków Światowej Organizacji Handlu, z którymi UE nie podpisała umowy o preferencyjnym wzajemnym dostępie do rynku ani nie prowadzi negocjacji w tej sprawie. Pozostałe kraje to Rosja, Chiny, Hongkong i Republika Chińska (Tajwan). Trudno zrozumieć, dlaczego Australia i Nowa Zelandia pozostają w tej grupie państw.

Czy Komisja mogłaby wyjaśnić, dlaczego bliscy partnerzy, tacy jak Australia i Nowa Zelandia, którzy dążą do zawarcia umowy o wolnym handlu z UE od niemal dziesięciu lat, nie byli w stanie rozpocząć negocjacji z UE?

Jakie ewentualne zagrożenia związane z przesunięciem handlu mogą wynikać z partnerstwa transpacyficznego oraz czy mają one wpływ na ewentualne zainteresowanie UE podpisaniem wysokiej jakości wszechstronnej umowy o wolnym handlu z Australią i Nową Zelandią?

Czy skupienie się na szybkim zawarciu wszechstronnych umów wysokiej jakości z ambitnymi i podobnie myślącymi partnerami, takimi jak Australia i Nowa Zelandia, pozwoliłoby UE na włączenie się w większym stopniu w łańcuch wartości w regionie Azji i Pacyfiku?

Czy w związku z uruchomieniem nowej strategii handlowo-inwestycyjnej UE, wspólnym oświadczeniem przewodniczących Junckera i Tuska oraz premiera Nowej Zelandii Johna Key z dnia 29 października 2015 r., a także wspólnym oświadczeniem przewodniczących Junckera i Tuska oraz premiera Australii Malcolma Turnbulla z dnia 15 listopada 2015 r. Komisja może przedstawić aktualne plany dotyczące przyszłych umów o wolnym handlu z Australią i Nową Zelandią?

Oryginalny język pytania: EN
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności