Regionálne hospodárske usporiadanie ázijsko-tichomorského regiónu určujú Čína a Spojené štáty prostredníctvom prebiehajúcich viacstranných rokovaní, okrem iného o Dohode o transpacifickom partnerstve (TPP) a Regionálnom všeobecnom hospodárskom partnerstve.
EÚ, Austrália a Nový Zéland sú rovnako zmýšľajúci partneri, ktorí majú spoločné demokratické hodnoty a záujmy a venujú veľkú pozornosť kľúčovým globálnym otázkam, ako napríklad ľudské práva, rozvoj a ochrana životného prostredia.
Napriek úzkej spolupráci sú Austrália a Nový Zéland naďalej dvaja z posledných šiestich členov Svetovej obchodnej organizácie, s ktorými EÚ dodnes neuzavrela vzájomnú dohodu o zvýhodnenom prístupe na trh ani nezačala rokovania v tejto súvislosti. Ďalšie krajiny sú Rusko, Čína, Hongkong a čínsky Tchaj-pej (Taiwan). Je ťažko pochopiteľné, prečo sú Austrália a Nový Zéland ešte stále medzi týmito krajinami.
Mohla by Komisia vysvetliť, prečo blízky partneri ako Austrália a Nový Zéland, ktorí sa zaujímajú o zónu voľného obchodu s EÚ takmer desať rokov, ešte nezačali rokovania s Úniou?
Aké sú možné riziká odklonu obchodu v dôsledku transpacifického partnerstva a aký vplyv majú tieto riziká na možný záujem Únie uzavrieť kvalitné dohody o zóne voľného obchodu s Austráliou a Novým Zélandom?
Mohla by sa Únia zameraním na svižné, kvalitné a komplexné dohody s rovnako zmýšľajúcimi partnermi ako Austrália a Nový Zéland hlbšie integrovať do reťazca hodnôt v ázijsko-tichomorskom regióne?
V nadväznosti na otvorenie novej stratégie EÚ pre obchod a investície, spoločné vyhlásenie predsedov Junckera a Tuska a premiéra nového Zélandu Keya z 29. októbra 2015, ako aj na spoločné vyhlásenie predsedov Junckera a Tuska a austrálskeho premiéra Turnbulla z 15. novembra 2015, môže Komisia poskytnúť aktuálne informácie o svojich plánoch, pokiaľ ide o budúce dohody o voľnom obchode s Austráliou a Novým Zélandom?