ES un Ķīnas tirdzniecības attiecības un tirgus ekonomikas statuss
19.1.2016
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000005/2016
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Bernd Lange, Starptautiskās tirdzniecības komiteja komitejas vārdā
Ķīna ir viens no svarīgākajiem ES tirdzniecības partneriem, un ES un Ķīnas tirdzniecības attiecības ir ļoti svarīgs jautājums Eiropas Parlamentam. Ķīnai 2001. gadā pievienojoties Pasaules Tirdzniecības Organizācijai (PTO), tika atzīts, ka tā nav pabeigusi pāreju, lai kļūtu par tirgus ekonomiku. Šajā nolūkā Ķīna piekrita vairākām saistībām, lai censtos kļūt par tirgus ekonomiku, un Ķīnas pievienošanās protokola 15. sadaļā atļāva citām PTO loceklēm piemērot ārpustirgus ekonomikas metodoloģijas importam no Ķīnas līdz laikam, kamēr tiks pabeigta pāreja uz tirgus ekonomiku. Pašlaik notiek politiskas un juridiskas diskusijas par 15. sadaļas d) apakšpunktu, īpaši par sekām, kas varētu rasties, ja beigsies 15. sadaļas a) apakšpunkta ii) punkta darbības termiņš. ES ir noteikusi piecus tehniskus kritērijus, lai definētu tirgus ekonomiku, un pašlaik Ķīna atbilst tikai vienam no tiem. Nesenā pagātnē ES un Ķīnai jau ir bijušas domstarpības par vairāku produktu antidempinga procedūrām un no visām eksportētājvalstīm uz ES, par kurām tiek veikta antidempinga un antisubsidēšanas izmeklēšana, Ķīna ir iesaistīta aptuveni 80 % no gadījumiem. ES ir jābūt vienotam viedoklim un kopējai stratēģijai attiecībā uz jebkuru lēmumu, kas tiek pieņemts par tirgus ekonomikas statusu un Ķīnu, savukārt Komisijai ir jārīkojas saskaņā ar ES starptautisko tiesību saistībām un ciešā sadarbībā ar Padomi un Parlamentu.
1. Kādā veidā Komisija plāno pievērsties Ķīnas tirgus ekonomikas statusam un kādas iespējas tā pašlaik apsver? Kā Komisija plāno sadarboties ar Parlamentu un citām ieinteresētajām personām šajā jomā?
2. Vai Komisija var apstiprināt, ka tā īstenos izsmeļošu un vispusīgu ietekmes novērtējumu, pievēršot īpašu uzmanību dažādu politikas iespēju ietekmei uz ES ražošanas nozares darbvietām, lietotājiem, ieguldījumiem un ES konkurētspēju, tostarp MVU?
3. Kā Komisija plāno sadarboties ar ES lielākajiem tirdzniecības partneriem, lai saskaņotu kopēju pieeju PTO ietvaros?