Trgovinski odnosi med EU in Kitajsko ter status tržnega gospodarstva
19.1.2016
Vprašanje za ustni odgovor O-000005/2016
za Komisijo
Člen 128 poslovnika
Bernd Lange, v imenu Odbora za mednarodno trgovino
Kitajska je ena najpomembnejših trgovinskih partneric EU in za Evropski parlament so trgovinski odnosi med EU in Kitajsko izjemno pomembni. Ko se je ta država leta 2001 pridružila Svetovni trgovinski organizaciji, je bilo ugotovljeno, da še ni dokončala prehoda v tržno gospodarstvo, zato se je strinjala s številnimi obveznostmi za spodbuditev prehoda na tržno gospodarstvo. V oddelku 15 Protokola o pristopu Kitajske je ta drugim članicam Svetovne trgovinske organizacije dovolila, da do končnega prehoda na tržno gospodarstvo uporabljajo metodo netržnega gospodarstva za uvoz iz te države. O besedilu oddelka 15(d) potekajo politične in pravne razprave, zlasti o posledicah, ki bi jih imelo morebitno prenehanje veljavnosti oddelka 15(a)(ii). EU je določila pet tehničnih meril za opredelitev tržnega gospodarstva, od katerih Kitajska trenutno izpolnjuje samo eno. Med EU in Kitajsko je v bližnji preteklosti že prišlo do trenj zaradi protidampinških postopkov za različne proizvode, in od vseh držav izvoznic, proti katerim potekajo protidampinške in protisubvencijske preiskave EU, se jih na Kitajsko nanaša približno 80 %. EU bi morala nastopati enotno in opredeliti skupno strategijo v zvezi z vsemi odločitvami o statusu tržnega gospodarstva in Kitajske, Komisija pa bi morala delovati skladno z zavezami EU po mednarodnem pravu in v tesnem sodelovanju s Svetom in Parlamentom.
1. Kako namerava Komisija obravnavati vprašanje statusa tržnega gospodarstva za Kitajsko in katere možnosti trenutno preučuje? Kako namerava Komisija na tem področju sodelovati s Parlamentom in drugimi deležniki?
2. Ali lahko Komisija potrdi, da bo pripravila poglobljeno in celovito oceno učinka, pri kateri bo namenila posebno pozornost učinkom različnih možnosti politike na delovna mesta v proizvodnji, uporabnike, naložbe in konkurenčnost EU, pa tudi na mala in srednja podjetja?
3. Kako namerava Komisija sodelovati z glavnimi trgovinskimi partnerji EU, da bi v sklopu Svetovne trgovinske organizacije dosegli skupen pristop?