Parlamenta jautājums - O-000012/2016Parlamenta jautājums
O-000012/2016

Vietējo un reģionālo iestāžu loma saistībā ar Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem (ESI fondiem)

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000012/2016
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Iskra Mihaylova, Reģionālās attīstības komiteja komitejas vārdā

Procedūra : 2015/3013(RSP)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
O-000012/2016
Iesniegtie teksti :
O-000012/2016 (B8-0105/2016)
Balsojumi :
Pieņemtie teksti :

Kopumā federālo dalībvalstu reģionālajām un vietējām iestādēm, ņemot vērā to pilnvaras, ir plašākas iespējas veidot valsts politiku, kura ietekmē reģionālo un vietējo līmeni, nekā tādām pat iestādēm nefederālās dalībvalstīs. Kohēzijas politikas jomā apspriešanās ar reģionālajām un vietējām iestādēm, sākot ar sarunām par tiesību aktiem un beidzot ar darbības programmu pieņemšanu, laikā gaitā notiek aizvien plašākā apmērā. Tomēr tas, cik lielā mērā notiek apspriešanās ar reģionālām un vietējām iestādēm, dažādās dalībvalstīs atšķiras.

Reģionālās un vietējās iestādes ir pietuvinātas iedzīvotājiem un labāk saprot gan vietējās vajadzības, gan politikas pasākumus un iniciatīvas, kuru mērķis ir uzlabot iedzīvotāju dzīvi (darbvietu radīšanas, inovāciju, veselības aprūpes, vides, enerģētikas, transporta u. c. jomās). No otras puses, ņemot vērā to ierobežotos līdzekļus, reģionālajām un vietējām iestādēm vajadzīgs lielāks budžeta atbalsts un projektu līdzfinansējums nekā valsts līmeņa iestādēm.

Pilsētas ir ekonomikas izaugsmes un nodarbinātības dzinējspēks, auglīga augsne mākslai, kultūrai un radošumam, kā arī perfekta inovāciju un jaunuzņēmumu platforma. Viedās pilsētas un pārdomātas specializācijas stratēģijas ir divas inovācijas, ko politikas veidotāji ir ātri pieņēmuši un pārvērtuši konkrētās ES politikas nostādnēs vai iniciatīvās. Turklāt ES ministru vienošanās par 2015. gada Rīgas deklarāciju pavēra ceļu ES pilsētprogrammai, kā rezultātā tagad varētu pieņemt Amsterdamas paktu. Šis pakts ir uz nākotni vērsta programma, kuras galvenais elements ir Eiropas pilsētu līdzdalība un ar kuru Nīderlandes Padomes prezidentūra 2016. gadā cenšas veidot augšupēju pieeju.

Reģionālo un vietējo iestāžu loma ir svarīga arī pārrobežu kontaktu un iniciatīvu veidošanā, ko varētu stiprināt Eiropas teritoriālās sadarbības ietvaros.

Ņemot to vērā, Komisija tiek lūgta atbildēt uz šādiem jautājumiem:

1. Kādu konkrētu atbalstu tā plāno sniegt reģionālajām un vietējām iestādēm, lai stiprinātu to lomu un ietekmi saistībā ar Eiropas strukturālo un investīciju fondu 2014.–2020. gadam pārvaldību, pienācīgi ņemot vērā to pienākumus un dažādām dalībvalstīm raksturīgās iezīmes, lai radītu ekonomikas izaugsmi un ilgtspējīgas darbvietas?

2. Vai tā plāno rīkot sabiedrisku apspriešanu, kam, iespējams, sekotu Komisijas iniciatīva, par to, kā stiprināt reģionālo un vietējo iestāžu lomu?