Rychlejší provádění politiky soudržnosti
20.4.2016
Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000070/2016
Komisi
článek 128 jednacího řádu
Iskra Mihaylova, za Výbor pro regionální rozvoj
Politika soudržnosti EU, jejíž rozpočet do roku 2020 přesahuje 350 miliard EUR, je v některých členských státech hlavním zdrojem veřejných investic. Jejích cílů, tj. posílení růstu a vytváření pracovních příležitostí, může být dosaženo prostřednictvím soudržné interakce v rámci kombinace hospodářských politik EU (strukturálních reforem a prorůstových investic), jež jsou podporovány a stimulovány v rámci politiky soudržnosti.
Podle č. 136 odst. 1 nařízení o společných ustanoveních (1303/2013) Komise „zruší jakýkoli díl částky v operačním programu, který nebyl použit pro platbu počátečního a ročního předběžného financování a průběžné platby do 31. prosince třetího rozpočtového roku následujícího po roce, v němž byl přijat rozpočtový závazek v rámci operačního programu“. Je pozitivní, že pravidlo N+2, uplatňované ve VFR 2007–2013, se nyní změnilo na N+3 pro všechny členské státy. Přesto je značně znepokojen tím, že při provádění politiky soudržnosti 2014–2020 dochází k značným zpožděním, mimo jiné při přijímání operačních programů.
1. Jak hodlá Komise zrychlit provádění politiky soudržnosti? Jaká opatření budou přijata v zájmu snazšího provádění operačních programů, aby nedocházelo k rušení prostředků?
2. Pokud jde o předchozí programové období 2007–2013, může Komise poskytnout informace o tom, jaké hlavní překážky a problémy ztěžující čerpání prostředků se vyskytly v členských státech? Může Komise uvést částky, u nichž v této fázi hrozí, že budou zrušeny? Může Komise poskytnout informace o výsledcích činnosti pracovní skupiny pro lepší provádění v osmi členských státech, v nichž skupina působila od roku 2014 do konce roku 2015?
3. Na co se budou činnosti pracovní skupiny pro lepší provádění zaměřovat v programovém období 2014–2020?
4. K tomu, aby mohla být politika soudržnosti prováděna úspěšně a podle stanoveného harmonogramu, je v prvé řadě zapotřebí dostatečná administrativní kapacita. Bude Komise posilovat administrativní kapacitu pro plnění a hodnocení? Jaké kroky jsou v tomto ohledu plánovány?
5. Vzhledem k tomu, že existuje souvislost mezi řádnou správou a absorpční kapacitou, jaká opatření budou doporučena s cílem podpořit strukturální reformy, růst a fiskální konsolidaci podporující investice, a současně zlepšit finanční řízení?
6. Pokud má být tato politika řádně prováděna a má-li být důvěryhodná, musí být platby prováděny včas. Jaká opatření hodlá Komise přijmout, aby zajistila plné provedení platebního plánu, pokud jde o rozpočet na rok 2016 a na příští roky?