Miinimumsissetuleku tagamise kavad Euroopa Liidus
15.6.2016
Suuliselt vastatav küsimus O-000087/2016
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Thomas Händel, Tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni nimel
Strateegia „Euroopa 2020“ üks eesmärk on aidata 20 miljonit inimest välja vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse ohust. Praegu on rohkem kui 120 miljonit eurooplast sellises olukorras põhjustel, mis hõlmavad püsivat tööpuudust, madalaid palku ja nõrgenevaid sotsiaalkaitseskeeme, eriti kriisist kõige enam mõjutatud riikides. Euroopa Komisjoni president Juncker osutas oma inauguratsioonikõnes vajadusele tagada kõigile eurooplastele piisav sissetulek, kuid ELi strateegia on ebaselge. Kuna tööhõive on väga oluline vaesusest välja saamise viis, võiksid miinimumsissetuleku tagamise kavad olla keskne vahend sotsiaalse kaitse ning võimaluste osas suurema võrdväärsuse tagamisel. Euroopa Parlament toonitas oma 20. oktoobri 2010. aasta resolutsioonis[1], et piisavaks miinimumsissetulekuks tuleks kehtestada summa, mis moodustab vähemalt 60 % liikmesriikide mediaansissetulekust, et katta põhilised elatuskulud ning samas aidata kaasa majanduskasvule ja sotsiaalsele ühtekuuluvusele. Komisjon võiks edendada seda lähenemisviisi, et liikmesriigid kehtestaksid kooskõlas siseriiklike tavadega piisava ja kättesaadava miinimumsissetuleku. Võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklit 9 ning artikli 153 lõike 1 punkte h ja j ning Euroopa Liidu põhiõiguste harta artiklit 34:
1. Kuidas komisjon määratleb „piisava sissetuleku“ ja mida see hõlmab?
2. Millal komisjon hindab miinimumsissetuleku tagamise kavasid ELis ja edendab saavutuste võrdlemist ning parimaid tavasid, nii nagu Euroopa Parlament nõudis oma 14. aprilli 2016. aasta resolutsioonis[2]? Milliseid programme saaks kasutada liikmesriikidele haldustoetuse andmisel?
3. Milliseid meetmeid komisjon miinimumsissetuleku osas võtab jätkumeetmena oma soovitusele 2008/867/EÜ?
4. Kuidas komisjon tagab selle, et riikides, mille suhtes kohaldatakse rahandusliku kohandamise programme, ei asenda garanteeritud miinimumsissetuleku vahendid muud sotsiaalabi?
5. Kuidas komisjon aitab liikmesriikidel pakkuda võimalusi, millega hoitakse ära pikaajaline sõltuvus miinimumsissetulekust?
- [1] ELT C 70E, 8.3.2012, lk 8.
- [2] Vastuvõetud tekstid, P8_TA(2016)0136.