Európska dobrovoľnícka služba
13.7.2016
Otázka na ústne zodpovedanie O-000107/2016
Komisii
článok 128 rokovacieho poriadku
Silvia Costa, v mene Výboru pre kultúru a vzdelávanie
V roku 2016 slávi Európska dobrovoľnícka služba (EVS) 20. výročie. Počas 20 rokov podporila 100 000 dobrovoľníkov. Parlament, a najmä Výbor pre kultúru a vzdelávanie (CULT) podporuje dobrovoľníctvo ako vyjadrenie solidarity, ktorá prispieva k posilneniu aktívneho občianstva a bojuje proti sociálnemu vylúčeniu, chudobe, netolerancii, rasizmu, xenofóbii a nespravodlivosti, pričom výrazným spôsobom prispieva k šíreniu európskych hodnôt. Jeho výhody ako strategického nástroja na posilňovanie vzájomného porozumenia a medzikultúrnych vzťahov sú zrejmé aj v dobrovoľníckej práci uskutočňovanej s tretími krajinami.
Dobrovoľníctvo poskytuje účastníkom pevné zručnosti v oblasti celoživotného vzdelávania. Preto treba posilniť systémy s cieľom zvýšiť chápanie a transparentnosť zručností informálneho a neformálneho vzdelávania nadobudnuté počas dobrovoľníckej skúsenosti.
Bez ohľadu na pozitívnu spätnú väzbu sa výbor CULT domnieva, že pre zlepšenie rámca dobrovoľníckych programov, a najmä EVS, sa dá urobiť viac, aby sa zabezpečil lepší prístup k dostupným iniciatívam a príležitostiam a k informáciám o nich.
So zreteľom na uvedené skutočnosti kladieme Komisii tieto otázky:
– Má Komisia v úmysle pokročiť s rozšírením rozsahu, počtu účastníkov, oblastí činnosti a destinácií EVS a s umožnením vybavovania časti alebo všetkých umiestnení EVS cez internet, čím využije nové technológie? Ak áno, ako?
– Aké iniciatívy plánuje Komisia spustiť alebo rozvíjať s cieľom podporiť dobrovoľníctvo pre ľudí všetkých vekových skupín vrátane, ale nielen mobility cezhraničných dobrovoľníkov, a to najmä v kontexte humanitárnych kríz?
– Má Komisia v úmysle pokročiť s formálnym uznaním štatútu európskeho dobrovoľníka?
– Je Komisia pripravená ďalej presadzovať lepšiu podporu prístupu príslušníkov tretích krajín, ktorí chcú vykonávať dobrovoľnícku činnosť v Európe?
– Aké opatrenie Komisia prijme s cieľom zozbierať viac údajov o hodnote dobrovoľníckych činností a zhodnotiť ich príspevok k sociálnej súdržnosti a HDP, čím poskytne dôkazy pre ďalší rozvoj budúcich iniciatív a programov, a uzná dobrovoľníctvo ako formu spolufinancovania?
– Plánuje tiež Komisia posilniť občianstvo EÚ prostredníctvom iniciatívy Európska občianska služba?