Sytuacja we Włoszech po trzęsieniach ziemi
14.11.2016
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000139/2016
do Komisji
art. 128 Regulaminu PE
Ivan Jakovčić, Iskra Mihaylova, Matthijs van Miltenburg, Petras Auštrevičius, Norica Nicolai, Urmas Paet, w imieniu grupy ALDE
Remo Sernagiotto, Raffaele Fitto
W dniu 24 sierpnia 2016 r. w środkowej części Włoch miało miejsce trzęsienie ziemi o niszczycielskiej sile, natomiast trzy inne silne trzęsienia w postaci fali gwałtownych wstrząsów uderzyły w regiony położone w środkowych Włoszech z siłą 5,5 i 6,1 w dniu 26 października oraz z siłą 6,5 w dniu 30 października. Z doniesień wynika, że podczas tych trzęsień ziemi ponad 400 osób zostało rannych, a 290 poniosło śmierć, przy czym możliwy tzw. efekt domina może skutkować przesiedleniem 100 tys. osób.
Dotknięte obszary ucierpiały w wyniku deformacji obejmującej powierzchnię o wielkości ok. 130 km kw., przy czym maksymalne przesunięcie wynosi co najmniej 70 cm. W konsekwencji trzęsienia te zniszczyły miasta, poważnie uszkodziły infrastrukturę o znaczeniu lokalnym i regionalnym, spustoszyły miejsca związane z dziedzictwem historycznym i kulturowym, a także doprowadziły do wstrzymania działalności gospodarczej, zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, do powstania szkód w rolnictwie oraz do utraty zasobów bazy turystycznej i gastronomicznej.
Ponadto spodziewane trudne warunki pogodowe podczas zbliżającej się zimy są powodem poważnych obaw wielu przesiedlonych osób. Problem ten należy rozwiązać szybko i skutecznie, aby zapewnić ludziom pozbawionym swoich domostw przyzwoite warunki życia.
W związku z tym Komisja proszona jest o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
– Czy Komisja podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby udzielić wsparcia i pomocy włoskim władzom krajowym i regionalnym zaangażowanym w niesienie pomocy humanitarnej po klęsce żywiołowej?
– Czy Komisja sprawdzi obowiązujące procedury dotyczące oceny wniosków o finansowanie pod kątem ich uproszczenia i skrócenia czasu potrzebnego do zatwierdzenia i wypłacenia środków finansowych z Funduszu Solidarności?
– Czy Komisja oceni możliwość wprowadzenia mechanizmu kredytów ramowych EBI, w ramach którego państwa członkowskie otrzymywałyby środki finansowe, zanim zostaną one udostępnione z Funduszu Solidarności?