Olukord Itaalias pärast maavärinaid
15.11.2016
Suuliselt vastatav küsimus O-000141/2016
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Rosa D'Amato, Laura Agea, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi, Rolandas Paksas, Daniela Aiuto, Piernicola Pedicini, David Coburn, fraktsiooni EFDD nimel
24. augustil 2016 tabas Kesk-Itaaliat hävitav maavärin. Hiljem tabasid Itaalia keskosa väiksemate värinate vahel veel kolm tugevat maavärinat: 26. oktoobril magnituudidega 5,5 ja 6,1 ning 30. oktoobril magnituudiga 6,5. Nimetatud maavärinates sai teadetekohaselt vigastada 400 ja surma 290 inimest, samas võib nn doominoefekt tuua kaasa 100 000 elaniku ümberasustamise.
Kõnealune piirkond on deformeerunud rohkem kui 130 km2 ulatuses ning kõige rohkem on maapind nihkunud 70 cm. Need maavärinad on hävitanud linnu, tõsiselt kahjustanud kohalikku ja piirkondlikku infrastruktuuri, hävitanud ajaloo- ja kultuuripärandit ning häirinud majandustegevust, eriti väikesi ja keskmise suurusega ettevõtjaid ning põllumajandust ning ka turismi ja gastronoomia potentsiaali. Viimane, 30. oktoobri maavärin oli suurim, mis on riiki rohkem kui kolme aastakümne jooksul tabanud, tehes terveid külasid maatasa ning viies paljud maavärina mõjutatud piirkodade elanikud meeleheite piirile.
Lisaks sellele kujutab eelseisva talve oodatav karm ilm paljudele ümberasustatud isikutele suurt mureallikat, millega tuleks tegeleda kiirelt ja tulemuslikult, et tagada kodutuks jäänud inimestele inimväärsed elamistingimused.
Sellega seoses palutakse komisjonil vastata järgmistele küsimustele:
– Kas komisjon on Itaalia valitsuselt saanud taotluse Euroopa Liidu Solidaarsusfondilt raha saamiseks? Kui nii, siis kas komisjon on võtnud kõik vajalikud meetmed, et nimetatud taotlust kiiresti hinnata ja tagada toetus Itaalia riiklikele ja piirkondlikele ametiasutustele, kes osalevad katastroofijärgses abiosutamises?
– Juhul kui Itaalia põhjendab oma palvet nõuetekohaselt vastavalt ühissätete määruse artiklile 30, kas komisjon kaaluks Itaalia riiklike ja piirkondlike rakenduskavade muutmist, et tulla paremini toime probleemidega, mis puudutavad valdkondlikku eesmärki nr 5 („kliimamuutustega kohanemise ning riskide ennetamise ja juhtimise edendamine“)?
– Kas komisjon uuriks olemasolevaid rahastamise taotluste analüüsimist puudutavaid menetlusi, eesmärgiga menetlust lihtsustada ja Euroopa Solidaarsusfondist tehtavate finantseeringute heakskiitmiseks ja väljamaksmiseks kuluvat aega lühendada?