Parlamentin kysymys - O-000143/2016Parlamentin kysymys
O-000143/2016

EU:n liittyminen naisiin kohdistuvan väkivallan ehkäisemistä ja torjumista koskevaan Istanbulin yleissopimukseen

Suullisesti vastattava kysymys O-000143/2016
neuvostolle
työjärjestyksen 128 artikla
Arne Gericke, Julie Girling, Helga Stevens, ECR-ryhmän puolesta

Menettely : 2016/2966(RSP)
Elinkaari istunnossa
Asiakirjan elinkaari :  
O-000143/2016
Käsiteltäväksi jätetyt tekstit :
O-000143/2016 (B8-1815/2016)
Äänestykset :
Hyväksytyt tekstit :

Nyt kun kansainvälinen päivä naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi on lähestymässä, Euroopan parlamentti panee merkille, että naisiin kohdistuvan väkivallan ja sukupuoleen perustuvan väkivallan torjumisessa ei ole paljonkaan edistytty.

Naisiin kohdistuva väkivalta ja sukupuoleen perustuva väkivalta ovat perusoikeusloukkauksia ja syrjinnän äärimmäinen muoto, joka on yhtä aikaa sukupuolten epätasa-arvon syy ja seuraus.

Komissio ehdotti 4. maaliskuuta 2016 EU:n liittymistä Istanbulin sopimukseen, joka on ensimmäinen oikeudellisesti sitova asiakirja naisiin kohdistuvan väkivallan ehkäisemisestä ja torjumisesta kansainvälisesti. Kaikki EU:n jäsenvaltiot ovat allekirjoittaneet sen, mutta vain 14 niistä on ratifioinut sen.

– Mitä konkreettisia toimia jäsenvaltiot ovat toteuttaneet kansallisessa lainsäädännössään suojellakseen naisia väkivallalta?

– Kuinka neuvoston puheenjohtaja tukee jäsenvaltioita tietämyksen lisäämiseksi naisiin kohdistuvan väkivallan järkyttävistä seurauksista?

– Voiko neuvoston puheenjohtaja selittää, kuin EU:n liittyminen yleissopimukseen auttaa suojelemaan naisia väkivallalta?