Parlamendi esitatud küsimus - O-000025/2017Parlamendi esitatud küsimus
O-000025/2017

Pettused Brasiilia lihasektoris

Suuliselt vastatav küsimus O-000025/2017
komisjonile
Kodukorra artikkel 128
Czesław Adam Siekierski, Põllumajanduse ja maaelu arengu komisjoni nimel

Menetlus : 2017/2635(RSP)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
O-000025/2017
Esitatud tekstid :
O-000025/2017 (B8-0213/2017)
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

Operatsioon „Carne Fraca“ – Brasiilia föderaalpolitsei algatatud kaheaastane uurimine Brasiilia suurimate lihatöötlusettevõtete (JBS ja BRF) kohta seitsmes peamises veiseliha tootvas Brasiilia osariigis – on tekitanud suurt muret. Uurimise käigus tuvastati selles sektoris tõsine pettus ja korruptsioon, mis viib potentsiaalselt ohtlikud ja rikutud tooted toiduainete tarneahelasse ja seab ohtu Euroopa tarbijad.

Uurijad on teatanud, et riiklikele inspektoritele maksti selle eest, et nad ignoreeriksid töödeldud toodete rikkumist või aegumist. Võltsiti ka sanitaarlubasid ja ekspordisertifikaate. Lisaks paljastas uurimine, et aegunud toodete välimuse ja lõhna parandamiseks kasutati kemikaale ja liha hulka segati odavamaid tooteid. Euroopa tarbijatele valmistavad tõsist muret väited, et Euroopasse eksporditi salmonellaga nakatunud liha ja halvaksläinud liha välimuse parandamiseks kasutati askorbiinhapet.

Brasiilia on maailma suurim veise- ja linnuliha eksportija. Ta on ELi suurim lihatarnija, eksportides ELi igal aastal sadu tuhandeid tonne veise- ja kanaliha. Euroopa tootjad ja tarbijad eeldavad, et kõik lihatooted vastavad kõrgetele Euroopa toidukvaliteedi standarditele.

1. Kas komisjon võiks anda üksikasjalikumat teavet nende saastunud toodete importimise kohta ELi, täpsustades kahtluse all olevate toodete mahtu ja Euroopa turge, kuhu neid müüdi?

2. Miks Euroopa kontrollorganid ei avastanud seda süstemaatilist pettust, mille käigus jõudis rikutud liha ELi turule? Millist nõu annab komisjon pärast selliseid paljastusi liikmesriikidele kontrolli tugevdamiseks?

3. Kuna see skandaal on tõstatanud küsimusi toiduohutuse kohta, siis kuidas mõjutavad need paljastused käimasolevaid kaubandusläbirääkimisi Mercosuri riikidega? Kas praegu on aeg läbirääkimised üle vaadata ja liha kaubandusläbirääkimiste teemade hulgast eemaldada?