Írásbeli választ igénylő nagyobb interpellációk vitával: O-000029/2017 a Bizottság számára az eljárási szabályzat 130b. cikke Monika Smolková, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Eric Andrieu, Hilde Vautmans, Brian Hayes, Lynn Boylan, Petras Auštrevičius, Karoline Graswander-Hainz, Alfred Sant, Petri Sarvamaa, Momchil Nekov, Bogusław Liberadzki, Marian Harkin, Stanislav Polčák, Boris Zala, Pirkko Ruohonen-Lerner, Matt Carthy, Martina Anderson, Liadh Ní Riada, Branislav Škripek, Bronis Ropė, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik, Nessa Childers, Biljana Borzan, Jiří Pospíšil, Luke Ming Flanagan, Dubravka Šuica, Maria Arena, Vladimír Maňka, Ulrike Müller, Kateřina Konečná, Bart Staes, Pál Csáky, József Nagy, Annie Schreijer-Pierik, Norica Nicolai, Davor Škrlec, Martin Häusling, Sirpa Pietikäinen, Ivan Štefanec
Tárgy: Nagyobb interpelláció - A brazil húsimportbotrány nyomon követése
Az elmúlt hetek során több jelentés is napvilágot látott a brazil húsfeldolgozó üzemek által alkalmazott törvénytelen kereskedelmi gyakorlatokról. A jelek szerint a legnagyobb húsfeldolgozó üzemek évek óta elfogadhatatlan minőségű húst és csirkét exportálnak a világ többi részére. A romlott húst a jelentések szerint vegyszerekkel kezelték, tömegnövelés céljából kartonpapírral keverték, valamint egyes esetekben a hús nyomokban szalmonellát is tartalmazott. Ezen törvénytelen gyakorlatok a jelentések szerint a brazil felügyeleti ügynökségek megvesztegetésének köszönhetően maradhattak rejtve.
Vytenis Andriukaitis, egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős európai biztos 2017. április 3-án úgy tájékoztatta az Európai Parlamentet, hogy az Európai Unió az élelmiszer-biztonsági szabványok szempontjából világelső, ezzel szemben azonban a tagállami felügyeleti ügynökségek több esetben is arról számoltak be, hogy romlott vagy elfogadhatatlan minőségű hústermékek jutottak be az egységes piacra.
Mivel Andriukaitis főbiztos képtelen volt átfogó válaszokkal szolgálni az AGRI bizottság által megfogalmazott kérdésekre, az európai piacra behozott élelmiszer-készítmények biztonságával kapcsolatos kétségek továbbra is fennállnak.
1. Hogyan tudja a Bizottság garantálni az európai polgárok számára, hogy ezen tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok ne jelenhessenek meg a jövőben az élelmiszer-ellátási láncban?
2. Tekintettel arra, hogy a brazil vállalatokkal szemben indított nyomozás két évig tartott, hogyan fordulhatott elő, hogy az európai felügyeleti ügynökségek nem észlelték a törvénytelen gyakorlatokat?
3. Tekintettel arra, hogy az európai termelőkre vonatkozó egészségügyi szabványok egyre csak szigorodnak, milyen követeléseket tervez szabni a brazil termelőkkel szemben az Unió a Mercosurral kötendő kereskedelmi megállapodásról folyó tárgyalások során?