Postup : 2017/2688(RSP)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu : O-000039/2017

Predkladané texty :

O-000039/2017 (B8-0219/2017)

Rozpravy :

PV 16/05/2017 - 13
CRE 16/05/2017 - 13

Hlasovanie :

Prijaté texty :


Parlamentné otázky
PDF 199kWORD 18k
8. mája 2017
O-000039/2017
Otázka na ústne zodpovedanie O-000039/2017
Komisii (podpredsedníčke Komisie / vysokej predstaviteľke Únie)
článok 128 rokovacieho poriadku
Soraya Post, Tanja Fajon, Elena Valenciano, Knut Fleckenstein, Pier Antonio Panzeri, v mene skupiny S&D
Ulrike Lunacek, Rebecca Harms, Heidi Hautala, v mene skupiny Verts/ALE
Dennis de Jong, Malin Björk, Eleonora Forenza, Marisa Matias, Helmut Scholz, Stefan Eck, Cornelia Ernst, Merja Kyllönen, Rina Ronja Kari, Marina Albiol Guzmán, Gabriele Zimmer, v mene skupiny GUE/NGL
Marietje Schaake, v mene skupiny ALDE
Ian Duncan, v mene skupiny ECR

 Vec: VP/HR - Vykonávanie usmernení Rady týkajúcich sa LGBTI, najmä pokiaľ ide o prenasledovanie (údajných) homosexuálov v Čečensku, Rusko
 Odpoveď v pléne 

Delegácie EÚ a národné ambasády členských štátov majú podľa európskych usmernení týkajúcich sa LGBTI za úlohu presadzovať proaktívny prístup v súvislosti s podporou práv osôb LGBTI.

Ruský denník Novaya Gazeta nedávno uviedol, že v Čečensku, Rusko, bolo zadržaných z podozrenia homosexuality najmenej 100 mužov, ktorí boli ďalej drasticky mučení a ponižovaní v neoficiálnych väzniciach. Podľa správ prišli o život prinajmenšom traja muži. Mnohí sa naďalej nachádzajú vo väzniciach, kde čelia mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu v strašných podmienkach. Regionálne orgány tieto obvinenia popreli a ich odpoveďou bolo podnietenie ešte väčšej nenávisti proti (údajným) homosexuálom. Ruské vnútroštátne orgány tieto skutočnosti naďalej ignorujú.

V poslednej dobe sa právna situácia a/alebo každodenná realita osôb LGBTI výrazne zhoršila aj v mnohých ďalších krajinách vrátane Nigérie, Ugandy, Egyptu, Čadu a Indonézie.

Aké kroky podnikla ESVČ, pokiaľ ide o konkrétny prípad v Čečensku, a boli pritom konzultované organizácie LGBTI? Kontaktovala ESVČ v súvislosti s touto otázkou príslušné ruské orgány, aby zaistila právnu a fyzickú ochranu pre obete, ako aj pre obhajcov ľudských práv a novinárov, ktorí na tento problém poukázali?

Aké kroky podniká ESVČ na zabezpečenie toho, aby sa usmernenia Rady týkajúce sa osôb LGBTI uplatňovali koherentne a konzistentne v rôznych krajinách?

Pôvodný jazyk otázky: EN
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia