Parlamenti kérdés - O-000045/2017Parlamenti kérdés
O-000045/2017

A HIV-, tuberkulózis- és HCV-járványok számának emelkedése Európában

Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000045/2017
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 128. cikke
Françoise Grossetête, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Urszula Krupa, Frédérique Ries, Kateřina Konečná, Martin Häusling, Piernicola Pedicini, Mireille D'Ornano, a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság nevében

Eljárás : 2017/2576(RSP)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
O-000045/2017
Előterjesztett szövegek :
O-000045/2017 (B8-0321/2017)
Szavazatok :
Elfogadott szövegek :

2015-ben csaknem 30 000 újonnan diagnosztizált HIV-fertőzés jelentett az EU/EGT 31 tagországa. A becslések szerint 120 000 embernél az európai régióban gyógyszerrel szemben rezisztens tbc alakult ki. A vírushepatitis (HCV) világszerte az egyik legsúlyosabb közegészségügyi veszély.

Mint ilyen, mind a három fertőzéssel kapcsolatban hosszú távú és tartós programokra szükség, amelyek gyakran egymást átfedő népességcsoportokat céloznak, és léteznek lehetséges szinergiák és megtakarítások a megelőzési szolgáltatások integrálásában. A HIV/AIDS-re vonatkozó jelenlegi uniós cselekvési terv 2016 végén lejárt. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központnak (ECDC) az Európai Unióban a tuberkulózis leküzdésére irányuló cselekvési keretterve 2008-ra nyúlik vissza és sürgősen naprakésszé kell tenni. A Hepatitis C leküzdésére jelenleg nem létezik átfogó terv uniós szinten. Az uniós egészségügyi miniszterek 2016. október 4-i, pozsonyi informális találkozóján a tagállamok megállapodtak, hogy támogatják egy olyan, HIV/AIDS-re, tuberkulózisra és hepatitis C-re vonatkozó integrált uniós szakpolitikai keret kialakítását, amely foglalkozik az EU-ban és szomszédságában kitörő járványok sajátos jellegével, annak érdelében, hogy erősítsék a betegségekre adott politikai választ. Az „Európa fenntartható jövője: a következő lépések” című közleményében[1] a Bizottság hangsúlyozta az iránti elkötelezettségét, hogy 2030-ig megszüntesse HIV/AIDS és a tuberkulózis, illetve csökkentse a hepatitis előfordulását. Tekintettel a fentiekre:

– Milyen konkrét lépéseket tervez tenni a Bizottság, hogy a fent említett, „A jó egészségben töltött élet lehetővé tétele mindenki számára, valamint mindenki jólétének előmozdítása minden életkorban” című 3. fenntartható fejlesztési célhoz kapcsolódó közleményében vállalt kötelezettségeknek érvényt szerezzen?

– Milyen választ tervez adni a Bizottság az uniós egészségügyi miniszterek októberi 4-i, pozsonyi megállapodására, amely szerint a HIV/AIDS-re, a tuberkulózisra és a hepatitis C-re vonatkozó szakpolitikai keretet kell kialakítani?

– Hogyan tervezi a Bizottság a tuberkulózis ellen az EU fejlődő országaiban folytatott küzdelem finanszírozásának kiegészítését, a tagállamoknak nyújtott olyan pénzügyi segítség formájában, amelynek célja, hogy részben támogassák a tuberkulózis kezelésének megfizethetetlen költségeit?