Parlamenta jautājums - O-000056/2017Parlamenta jautājums
O-000056/2017

Pilsoniskās sabiedrības sarūkošās iespējas

15.6.2017

Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000056/2017
Komisijai
Reglamenta 128. pants
Judith Sargentini, Ulrike Lunacek, Josep-Maria Terricabras, Bodil Valero, Benedek Jávor, Molly Scott Cato, Yannick Jadot, José Bové, Pascal Durand, Davor Škrlec, Jordi Solé, Helga Trüpel, Verts/ALE grupas vārdā

Aktīva un labi attīstīta pilsoniskā sabiedrība ir veselīgas demokrātijas priekšnoteikums. Tā ir līdzsvara un atsvara sistēmas būtiska daļa. ES mērķis ir veicināt pilsoniskās sabiedrības darbību gan ES, gan ārpus tās. Pilsoniskās sabiedrības nozīme ir uzsvērta īpašā Līgumu pantā par regulāru dialogu starp ES iestādēm un pilsonisko sabiedrību. Turklāt atbalsts pilsoniskajai sabiedrībai un cilvēktiesību aizstāvjiem ir viena no ES ārpolitikas prioritātēm, un ir pieejami ievērojami līdzekļi pilsoniskās sabiedrības atbalstam.

Tomēr Eiropas Savienībā pilsoniskās sabiedrības iespējas samazinās, jo valdības apgrūtina nevalstisko organizāciju — jo īpaši to, kuru attieksme pret valdību ir kritiska, — darbību attiecīgajā valstī. Tādi pasākumi kā budžeta samazinājumi, tiesību akti, kas reglamentē ārvalstu finansētas organizācijas, stingrāki NVO reģistrācijas noteikumi un ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanās brīvību un vārda brīvību dažās dalībvalstīs ir samazinājuši pilsoniskās sabiedrības iespējas. Tas apdraud demokrātiju, tiesiskumu un pamattiesības visā ES. Tā kā dalībvalstis ir ES lēmumu pieņemšanas struktūru galvenie elementi, ir būtiski, lai tās pilnībā ievērotu ES standartus attiecībā uz demokrātiju, tiesiskumu un pamattiesībām nolūkā nodrošināt minētā ievērošanu visā ES.

Vārda un informācijas brīvība, pulcēšanās un biedrošanās brīvība, kā ietverts ES Pamattiesību hartā, dažās Eiropas Savienības vietās tiek apspiesta.

1. Vai Komisija ir informēta par to, ka dalībvalstīs sarūk pilsoniskās sabiedrības iespējas?

2. Vai tā piekrīt, ka tas ietekmē demokrātiju, tiesiskumu un pamattiesības visā Eiropas Savienībā?

3. Vai tā piekrīt, ka iekšpolitikas un ārpolitikas saskaņotībai un konsekvencei šajā jomā ir galvenā nozīme uzticības Savienībai nodrošināšanā?

4. Kādas iniciatīvas tā īstenos, lai labotu šo situāciju? Vai tā paredz visā ES palielināt finansiālo atbalstu NVO?