Parlamentní otázka - O-000064/2017Parlamentní otázka
O-000064/2017

Vysoká představitelka, místopředsedkyně Komise - Ukončení dětských sňatků

Otázka k ústnímu zodpovězení s rozpravou O-000064/2017
Komisi
článek 128 jednacího řádu
Vilija Blinkevičiūtė, za Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví

Postup : 2017/2663(RSP)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
O-000064/2017
Předložené texty :
O-000064/2017 (B8-0328/2017)
Hlasování :
Přijaté texty :

V rozvojových zemích se každá třetí dívka vdá před dovršením 18. roku a každá devátá před dosažením 15 let. Problém dětského manželství se dotýká jak dívek, tak chlapců, ale dívky, které představují 82 % sezdaných dětí, jsou ohroženy nejvíce. Problém se netýká pouze třetích zemí, ale také Evropy.

Podle článku 3 Smlouvy o Evropské unii (SEU) prosazuje EU práva dítěte, ale dětské, předčasné či nucené sňatky tato práva porušují. Jedním z cílů udržitelného rozvoje OSN je odstranění všech škodlivých praktik, včetně dětských, předčasných a nucených sňatků. Současně je skoncování s dětskými, předčasnými a nucenými sňatky uvedeno jako jedna z priorit práce EU ve společném pracovním dokumentu útvarů Komise s názvem „Rovnost žen a mužů a posílení postavení žen: proměna životů dívek a žen prostřednictvím vnějších vztahů EU v období let 2016–2020“, v akčním plánu EU pro lidská práva na období 2015–2019 a v akčním plánu EU pro rovnost žen a mužů na období 2016–2020, který zdůrazňuje, že je třeba, aby ženy a dívky mohly plně požívat všech lidských práv a základních svobod. EU se nedávno rozhodla podepsat Istanbulskou úmluvu, která uznává nucené sňatky jako druh násilí páchaného na ženách, a vyzývá k rozšíření zde obsažených opatření na chlapce a muže, protože i oni se mohou stát oběťmi nuceného manželství. Úmluva vyžaduje, aby byly postaveny mimo zákon skutky spočívající v přinucení dítěte k uzavření manželství i vylákání dítěte do jiného státu za účelem uzavření manželství.

Kromě toho dětské nevěsty často v raném věku opakovaně otěhotní. Během těchto těhotenství dochází ke komplikacím, která často vedou k jejich úmrtí.

1. Jak hodnotí Komise dopad projektů nebo kampaní zaměřených na boj proti dětským sňatkům a úroveň financování tohoto cíle ve všech vnějších činnostech EU? Bere Komise ve svých dohodách o spolupráci v úvahu ukazatele týkající se dětských sňatků? Stanovila konkrétní ukazatele za účelem vymýcení tohoto jevu?

2. Jaká opatření jsou podnikána na ochranu práv a zdraví (včetně sexuálního a reprodukčního zdraví a práv) všech dětí v členských státech EU v souvislosti s dětskými sňatky a uplatňováním jednotných právních norem, a to i za účelem ratifikace Istanbulské úmluvy ze strany EU?

3. Jakým způsobem se Komise a členské státy zabývají otázkou dětských sňatků, zejména ve vztahu k dětským uprchlíkům a žadatelům o azyl?