Parlamentarno vprašanje - O-000064/2017Parlamentarno vprašanje
O-000064/2017

VP/PP - Preprečevanje porok otrok

Vprašanje za ustni odgovor O-000064/2017
za Komisijo
Člen 128 poslovnika
Vilija Blinkevičiūtė, v imenu Odbora za pravice žensk in enakost spolov

Postopek : 2017/2663(RSP)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
O-000064/2017
Predložena besedila :
O-000064/2017 (B8-0328/2017)
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

V državah v razvoju se pred dopolnjenim 18. letom poroči vsako tretje, pred dopolnjenim 15. letom starosti pa vsako deveto dekle. Žrtve otroških porok so tako deklice kot dečki, čeprav so v večji nevarnosti deklice, ki predstavljajo 82 % poročenih otrok. Ta težava ne obstaja samo v tretjih državah, ampak tudi v Evropi.

V skladu s členom 3 Pogodbe o Evropski uniji (PEU) velja, da EU spodbuja varstvo pravic otrok, čeprav poroke otrok oziroma prezgodnje in prisilne poroke pomenijo kršitev teh pravic. Med cilji trajnostnega razvoja OZN je tudi dokončna odprava vseh škodljivih navad in običajev, med njimi porok otrok ter prezgodnjih in prisilnih porok. Preprečevanje porok otrok ter prezgodnjih in prisilnih porok je kot prednostna naloga EU navedeno v skupnem delovnem dokumentu služb Komisije z naslovom „Enakost spolov in krepitev vloge žensk: spreminjanje življenja deklet in žensk prek zunanjih odnosov EU v obdobju 2016–2020“, v akcijskem načrtu EU za človekove pravice 2015–2019 in akcijskem načrtu EU za enakost spolov za obdobje 2016–2020, ki opozarja na to, da mora biti ženskam in deklicam omogočeno polno uživanje vseh človekovih pravic in temeljnih svoboščin. EU se je nedavno odločila podpisati Istanbulsko konvencijo, v kateri so prisilne poroke priznane kot oblika nasilja nad ženskami, spodbuja pa, naj njeni ukrepi zajamejo tudi dečke in moške, ki so prav tako lahko žrtve prisilne poroke. Konvencija zahteva kazenski pregon za siljenje otroka v poroko in vabljenje otroka v drugo državo z namenom prisilne sklenitve zakonske zveze.

Otroške neveste so poleg tega zgodaj in pogosto noseče, s tem povezani zapleti pa se mnogokrat končajo s smrtjo.

1. Kakšen učinek imajo po ocenah Komisije projekti in akcije za preprečevanje porok otrok ter stopnja financiranja v ta namen v celotnem zunanjem delovanju EU? Ali Komisija v sporazumih o sodelovanju upošteva kazalnike o porokah otrok in ali predpisuje referenčna merila za dokončno odpravo tega pojava?

2. Ali se sprejemajo ukrepi za zaščito pravic in varovanje zdravja (vključno s spolnim in reproduktivnim zdravjem ter pravicami) vseh otrok v državah članicah EU, kar zadeva otroške poroke, in za uveljavljanje enotnih pravnih standardov, med drugim glede na ratifikacijo Istanbulske konvencije s strani EU?

3. Kako se Komisija in države članice spopadajo s problematiko porok otrok, zlasti med begunci in iskalci azila?