Szóbeli választ igénylő kérdés: O-000066/2017 a Bizottság számára az eljárási szabályzat 128. cikke Sirpa Pietikäinen, Simona Bonafè, Mark Demesmaeker, Gerben-Jan Gerbrandy, Luke Ming Flanagan, Benedek Jávor, a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság nevében
Tárgy: A környezetvédelmi politikák végrehajtásának felülvizsgálata (EIR)
A Bizottság 2017. február 3-án tette közzé a környezetvédelmi politikák végrehajtására irányuló felülvizsgálat első kiadását. E felülvizsgálat célja egyrészt az, hogy átfogó képet nyújtson az uniós környezetvédelmi jogszabályok tagállamok általi végrehajtásának mikéntjéről, másrészt az, hogy szükség esetén támogassa őket. A publikáció 28 országjelentést, a leggyakoribb problémák bizottsági összegzését és jobbítást célzó javaslatokat tartalmaz.
1. Hogyan szándékozik a Bizottság biztosítani a felülvizsgálatban szereplő szakpolitikai javaslatok kellő időben történő és hatékony végrehajtását?
2. Hogyan szándékozik a Bizottság javítani a tagállami adatok összehasonlíthatóságát és a környezettel kapcsolatos adatokban meglévő hiányosságok orvoslását? Milyen intézkedéseket tesz a Bizottság annak biztosítása érdekében, hogy a következő alkalommal a felülvizsgálat objektíven és pontos adatokra alapozva magában foglalja az éghajlatváltozást, a vegyi anyagokat és az ipari kibocsátásokat, ahogyan azt a Bizottság javasolta?
3. Hogyan szándékozik a Bizottság fellépni azzal az egyértelmű igénnyel kapcsolatban, hogy a fenntartható fejlesztési célok ösztönzésének megfelelően az ágazati megközelítésekről a holisztikus megoldásokra kell áttérni, és javítani kell a környezetvédelmi politika és jogszabályok végrehajtási módjának egyértelműségén, koherenciáján és következetességén? Hogyan szándékozik a Bizottság felhasználni a környezetvédelmi politikák végrehajtásának felülvizsgálati keretét a vonatkozó fenntartható fejlesztési célok és a 2030-ig tartó időszakra szóló menetrend végrehajtásának értékelésében?
4. A Bizottság szándékában áll-e egy, a tagállamok környezeti teljesítményét tartalmazó, nyilvánosan hozzáférhető eredménytábla felállítása annak érdekében, hogy segítsen felhívni a figyelmet a végrehajtási deficitre? Fontolóra veszi-e a bevált gyakorlatokat alkalmazó intézkedések eszköztárának létrehozását a tagállami előrelépések értékelésének meghatározására?
5. Hogyan kíván fellépni a Bizottság annak érdekében, hogy biztosítsa és javítsa az átláthatóságot és az érdekelt felek széles körű részvételét, különös tekintettel a tagállamokkal folytatott strukturált végrehajtási párbeszédekre?
6. A tagállami végrehajtás biztosítása érdekében milyen határidőt állapított meg – mielőtt kötelezettségszegési eljárást indítana – arra az esetre, ha egy tagállam nem felel meg egy kötelezettségnek? Véleménye szerint elegendő-e kötelezettségszegési eljárást indítani tagállami meg nem felelés esetén?